Thor a Odin pomohli dobýt Hitlerovi Sevastopol

Thor a Odin pomohli dobýt Hitlerovi Sevastopol
Popisek: Karl-Gerät
14 / 06 / 2019, 13:00

Ale nejednalo se o dávné bohy, jak by mohl titulek naznačovat. Thor a Odin byly samohybné moždíře firmy Rheinmetall ráže 600 milimetrů sloužící na východní frontě.

Gigantických moždířů bylo do léta 1941 vyrobeno celkem 6 ks (některé prameny uvádějí 7) a první čtyři pojmenované Adam, Eva, Thor a Odin byly přiděleny k 833. schwere Artillerie-Abteilung dislokované v Bergenu pod velením pplk. Schmidta. 1. baterii (Adam a Eva) velel kpt. Messmann, 2. baterii (Thor a Odin) velel pplk. Rudt.

Psali jsme: Video: B-24 přistávající na hladinu James River

Moždíře Thor a Odiny se zúčastnily dobývání sovětského Sevastopolu - klíčového černomořského přístavu. Útok 7. června 1942 zahájili Němci odstřelování právě těžkými děly Thor a Odin ráže 600 mm, které vypálily tento den 54 granátů.

Logisticky se jednalo o velmi náročnou zbraň a baterie byla tvořena dvěma moždíři, osmi 12 t polopásovými vozy SdKfz 8, osmi podvalníky Culemeyer, dvěma transportéry munice SdKfz. 161, osmi náklaďáky a několika osobními auty a motocykly. Celkem asi 160 vojáků.

Psali jsme: Samohybné dělo Sturmgeschütz IV

Více se ale již dozvíte ve videu známého českého YouTubera, který vystupuje pod přezdívkou GJ Rasputin.

 

Zdroj: GJ Rasputin, Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace