,,Tichomořská bestie" USS North Carolina budila Japonce ze spaní

,,Tichomořská bestie&quote; USS North Carolina budila Japonce ze spaní
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bitevní loď USS North Carolina
10 / 01 / 2022, 16:00

Bitevní loď USS North Carolina představovala v americkém arzenálu na moři vydatnou posilu proti expanzivním Japoncům. Silně vyzbrojené plavidlo strávilo druhou světovou válku v Tichomoří, kde Japoncům zle zatápěla.

Američané měli během druhé světové války v Tichomoří k dispozici mnoho silných prostředků které byly použity v tvrdých střetech s houževnatými Japonci. Plavidlo, které se vymykalo, byla bitevní loď USS North Carolina (BB-55) už proto, že nebyla nikdy potopena. . Zajímavostí také je, že tato bitevní loď měla velmi nízké ztráty posádky, když za působení ve druhé světové válce ztratila pouhých 10 námořníků.

Loď byla objednána v roce 1937, spuštěna na vodu o tři roky později a uvedena do služby v roce 1941. Standardní výtlak plavidla činil 37 484, 44 377 plný. Bitevní loď mohla vyvinout rychlost 28 uzlů (52 km/h). Boky kryl pancéřový pás silný až 305 mm, paluba měla sílu 140 mm a čela dělových věží 394 mm. Pohon tvořila čtyři turbínová soustrojí General Electric a osm kotlů Babcock & Wilcox o maximálním výkonu 121 000 shp.

Na North Carolině zaujala především její silná výzbroj. Hlavní výzbroj tvořilo devět kanónů ráže 406 mm ve třech třídělových věžích, které doplňovalo 10 věží se 127mm kanóny. Ty doplňovaly protiletadlové 28mm kanóny a 12,7mm kulomety, které ale byly pro nízkou účinnost nahrazeny 20mm a 40mm kanóny. Na konci války loď nesla až 90 kusů 40mm kanónů a 56 kanónů ráže 20 mm. To jinými slovy znamenalo, že North Carolina patřila ve své době k nejsilněji vyzbrojeným bitevním lodím vůbec.

Co se týče bojového nasazení, North Carolina byla poslána na misi, která měla zastavit německou bitevní loď Tirpitz, nicméně této role se nakonec zhostila USS South Dakota a North Dakota byla přemístěna na tichomořské válečné dějiště. Tam strávila druhou světovou válku. Tam tvořila doprovod úděrným svazům letadlových lodí.

North Carolina se v bitvách pravidelně vyznamenávala a získala celkem 15 válečných hvězd, což z ní činí nejvíce vyznamenanou americkou bitevní loď ve druhé světové válce. Můžeme s trochou nadsázky říct, že budila Japonce ze spaní, protože se účastnila klíčových střetnutí jako bitvy o Guadalcanal, Leyte či Okinawy.

V kampani na dobytí tichomořského ostrova Guadalcanal North Carolina chránila americké letadlové lodě, v bitvě u východních Šalamounů v srpnu 1942 pomáhala USS Enterprise v odrážení intenzivních vzdušných útoků. Na North Carolinu bylo vypuštěno japonské torpédo z ponorky I-19, která loď poškodila a při zásahu zemřelo 5 členů posádky. North Carolina odplula směrem k Pearl Harboru, aby se zde podrobila opravám. North Carolina se dostala do hledáčku Japonců, ale vyvázla bez ,,škrábance", akorát byl zabit jeden člen posádky.

V dalších důležitých kampaních u Marian a Palauských ostrovů prorazila North Carolina japonský obranný perimetr a zuřivý nepřítel mobilizoval mohutnou sílu na zastavení úspěšné americké bitevní lodi. Ani tenokrát si však na North Carolinu Japonci nepřišli. Ta se zúčastnila koncem války i bitvy o Iwodžimu a Okinawu, kde poskytovala vydatnou palebnou sílu.

Po válce se z ní stala cvičná loď. Roku 1947 byla loď vyřazena ze služby a zakonzervována. Od roku 1962 byla North Carolina přeměněna v plovoucí muzeum a stále poutá zraky zájemců ve městě Wilmington.

Zdroj: warhistoryonline.com, Wikipedia

Tagy článku