"Tlouštík" Dominic McCarthy zlikvidoval 3 kulomety, zabil 20 a zajal 50 Němců

&quote;Tlouštík&quote; Dominic McCarthy zlikvidoval 3 kulomety, zabil 20 a zajal 50 Němců
Popisek: McCarthy
01 / 05 / 2019, 16:00

Lawrence Dominic McCarthy se narodil v západní Austrálii 21. ledna 1892. Budoucí nositel Viktoriina kříže v raném věku osiřel a strávil dětství v sirotčinci. To ho ale nezlomilo, naopak byl připraven se rvát o svůj život za Velké války, jak Němci záhy zjistili.

Je pozoruhodné, že McCarthy byl zpočátku odmítnut, když se pokusil dostat do australské armády, která měla bojovat v první světové válce v Evropě. Dominic předtím ztratil tři prsty na levé ruce při pracovní nehodě, a komise se obávala, že by to negativně ovlivnilo jeho schopnosti sloužit vlasti. Nicméně McCarthy ale prokázat, že vyhrál několik střeleckých soutěží a byl nakonec v roce 1914 přijat do řad vojska.

V 16. praporu získal přezdívku „Fats“ tedy tlouštík, kvůli své robustní a mohutné postavě. Jeho prapor pak byl vyslán do Egypta, kdy následně přistáli v Gallipoli, což byl britský, francouzský a australský (ANZAC) neúspěšný pokus dobít Konstantinopoli. Přistál zde v dubnu 1915, a bojoval zde až do září téhož roku, kdy byl nucen se nechat evakuovat kvůli nemoci. V listopadu se vrátil, byl povýšen na seržanta, a jeho jednotka byla jednou z posledních, která byla evakuována v prosinci roku 1915.

psali jsme: Japonec, pro kterého druhá světová válka neskončila. ,,Válčil" ještě 29 let

Roku 1916 jeho prapor dorazil do Francie, kde prošel těžkými boji u Pozieres a Mouquet. Z Dominica se stává boji ostřílený veterán a je znovu několikrát povýšen, až na poručíka. Po svém posledním povýšení byl raněn u Bullecourtu a musel být evakuován do Anglie. Za svoje činy dostal francouzský Croix de Guerre. Po uzdravení se znovu vrátil do zákopů a čekal ho největší boj jeho života.

23. srpna 1918 bojoval 16. prapor poblíž Madam Woodu, východně od Vermandovillers. Když tři velmi dobře ukryté německé kulometné pozice zahájily palbu na jeho jednotku, McCarthy společně s dalšími dvěma muži vyrazil do akce a běžel přes otevřené území, aby se dostal ke kulometům.

Jeden z mužů byl zabit na počátku útoku a druhý prostě nedokázal udržet krok s tempem McCarthyho a zůstal daleko za ním. McCarthy pak skočil do opuštěného zákopu, který byl zablokovaný. Když McCarthy nedokázal z tohoto místa zaujmout střeleckou pozici, prolezl do otvoru pod kulometnou pozicí, prostrčil otvorem jednu ruku a hlavu a zabil dva kulometčíky pistolí.

Pak prolezl otvorem celý a začal „čistit“ zákop od Němců. Ozbrojený svou pistolí, a omezeným počtem bomb Mills a vším, co dokázal pobrat od zabitých Němců, vedl odvážný Australan útok jednoho jediného člověka, dokud ho nedohnal druhý voják z jeho jednotky asi 250 metrů od původního počátečního bodu. McCarthy pokračoval dál v útoku a odmítal zastavit.

psali jsme: ,,Nejsměšnější" tank historie postavili Novozélanďané

Po likvidaci tří nebo více kulometných pozic, zabití 20 vojáků nepřítele a zajetí dalších více než 50 vojáků, se McCarthy konečně dostal do kontaktu s další spojeneckou jednotkou. Podle svědků byl McCarthy obklopen velkým počtem německých zajatců, kteří ho plácali po zádech, jako by chtěli říct, že to byl jeden z nejmimořádnějších bojů, které kdy viděli.

McCarthy doprovodil německé zajatce zpět ke své jednotce a tak nakonec skončil den, který byl jedním z nejpozoruhodnějších v historii ANZAC. Dominic McCarthy za svůj hrdinný boj získal Viktoriin kříž.

Dominic umřel 25. května 1975, jeho jediný syn Lawrence padl v boji proti Japoncům 20. května 1945.

 

Zdroj: Warhistoryonline

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.