To musela být ženská! Poručice Zavalijová velela četě mariňáků, u nacistů si vysloužila přezdívku

To musela být ženská! Poručice Zavalijová velela četě mariňáků, u nacistů si vysloužila přezdívku
Autor: en.topwar.ru|Popisek: Jevdokija Zavalijová
12 / 06 / 2020, 10:00

Ukrajinka Jevdokija Zavalijová vstoupila do vojenské historie Sovětského svazu jako jediná žena, která byla velitelkou čety mariňáků.

Okolo jednoho milionu sovětských žen se odhadem zúčastnilo druhé světové války. Pracovaly na různých pozicích - v týlu nepřítele, jako odstřelovačky, řidičky a velitelky tanku. Zavalijová (nar. 1926) však byla jedinou ženou, která velela mužské četě. Nacisté jí přezdívali ,,paní Černá smrt", což bylo pro Zavalijovou opravdu příznačné. Neohrožená poručice prokázala v boji opravdu velkou statečnost - byla zraněna čtyřikrát, utrpěla dvakrát otřes mozku, za svou odvahu si vydobyla několik vyznamenání. ,,Chci se držet statečných mužů a ukázat, že nebojuji hůř než oni, možná i lépe, vzpomínala Zavalijová několik let po skončení války. Tato věta se stala i jejím osobním heslem.

Když začala druhá světová válka, chtěla Jevdokija narukovat do armády, bylo jí ale pouhých 15 let, a byla tak komisí odmítnuta. Když se to posléze konečně podařilo, sloužila Jevdokija nejprve jako zdravotnice, jež prokázala velkou statečnost, když například zachránila z bojiště zraněného velitele, i když sama utrpěla zranění. Zanedlouho se však její život měl poměrně radikálně změnit. Její jednotku navštívili zástupci a hledali novou krev do svých řad. Jevdokija vypadala jako muž a upoutala jejich pozornost. Navíc v jejích dokumentech měla napsáno jméno Zavalij Evdok, tak, jak jí ho zkrátili v nemocnici, takže dotyčný zástupce námořnictva si myslel, že Zavalijová je skutečně muž a ještě přečetl její jméno jako Evdokim. Vzhledem k tomu, že Zavalijová ho neopravila a neřekla, že je žena, vybral si ji jako novou posilu, a statečná Ukrajinka neváhala a přidala se k mariňákům.

Bojovala v severním Kavkazu, v oblasti Kubáně a dalších bojištích. Právě v průběhu boje v Kubáni byla odhalena pravá identita Zavalijové. Když velitel její jednotky zahynul v boji, vzala Zavalijová iniciativu do vlastních rukou a začala spontánně vydávat rozkazy. Nakonec utrpěla zranění, které pak prozradilo její identitu. K jejímu údivu však nepřišly žádné negativní reakce, protože ,,Evdokim" si mezitím stačil vydobýt význačné ostruhy. Po návratu z nemocnice, kde se Zavalijová zotavila z těžkých zranění, se stala sotva plnoletá velitelkou kulometné čety, která byla součástí 83. námořní brigády.

Mladá žena nyní velela jednotce 500 mužů, kteří ji na slovo poslouchali, i když se to mnohým ze začátku zajídalo. Četa pod velením Zavalijové sváděla tuhé bitvy na Krymu v roce 1943 - v Sevastopolu či na Balaklavě. Člen její jednotky později vzpomínal, že četa byla posílána do zvlášť ,,horkých" oblastí". ,,Když Frickové (Němci) poznali, že v mužské jednotce je žena, nemohli tomu uvěřit a začali na mě pořádat hon," vzpomínala po válce Zavalijová.

Při ústí Dněpru v srpnu 1944 se oddělila od své jednotky, byla zasažena silnou tlakovou vlnou z výbuchu, a ztratila vědomí. Když přišla k sobě, viděla, jak Němci dorážejí zraněné ruské vojáky. ,,Cítila jsem je blíž a blíž, zadržela dech a najednou ucítila ostrou bolest v noze. Jeden fašista ji probodl bajonetem, aby zjistil, jestli je mrtvá. Nevzdala jsem to a za rozbřesku, kdy naše jednotky vyčistily západní břeh ústí Dněstru od hitlerových vojáků, jsem byla nalezena skoro vykrvácejíc místními obyvateli," vypověděla později Zavalijová. I z této šlamastyky se však velitelka čety dokázala dostat a pokračovala v dalších bojích.

V únoru 1945 v bitvě o Budapešť obsadila se svou jednotkou německý velitelský bunkr. Německý generál, který posléze dozvěděl o této akci, nechtěl věřit, že četu mariňáků vede žena. Zavalijová přežila i s mnoha zraněními válku, dostala nespočet vyznamenání a stala se čestnou občankou 8 evropských měst. Ve vojenské kariéře již nepokračovala. Statečná žena zemřela 5. května 2010 ve věku 85 a byla posledním přeživším z její jednotky.

 

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace