Torpédoborec Adrias: Bez zničené přídě dokázal urazit skoro 1 400 kilometrů

Torpédoborec Adrias: Bez zničené přídě dokázal urazit skoro 1 400 kilometrů
Autor fotografie: Wikimedia Commons, Public domain|Popisek: Torpédoborec Adrias
25 / 03 / 2021, 10:00

Torpédoborec Adrias byl původně postaven pro britské námořnictvo jako HMS Border, nicméně do služby Royal Navy nevstoupil. Před svým dokončením byl naopak zapůjčen Královskému řeckému námořnictvu, kde byl zařazen do služby v srpnu 1942 už jako Adrias.

Plavidlo o výtlaku 1490 tun bylo 85,3 metru dlouhé a mohlo dosáhnout rychlosti až 48 km/h. Adrias sloužil jako doprovod konvojů ve Středozemním moři a zúčastnil se také spojeneckého vylodění na Sicílii v roce 1943, kde se ve spolupráci s britským torpédoborcem HMS Quantock utkaly se 3 německými torpédovými čluny a 2 z nich potopil.

Krátce po vylodění spojenců na Sicílii, v říjnu 1943, však přišla zásadní zatěžkávací zkouška pro řecký torpédoborec. Tehdy probíhala důležitá operace v souostroví Dodekanésos v Egejském moři, kdy se spojenci pokoušeli vyrvat tuto skupinu řeckých ostrovů z rukou Italů. Snaha se však minula účinkem a bez vzdušné podpory tato kampaň nakonec selhala. A mohlo být hůře, protože torpédoborec Adrias, který se účastnil neúspěšné operace, byl málem potopen

adrias 2

                                   Torpédoborec Adrias bez přídě, Foto:  Harry Pitchford, CC BY-SA 3.0

 

22. října 1943 se Adrias pohyboval blízko ostrova Kalymnos společně s britským torpédoborcem HMS Hurworth, řecké plavidlo však zasáhla mina, která úplně zničila jeho příď. Adrias však nakonec na hladině vydržel na rozdíl od torpédoborce Hurworth, který se potopil a vzal s sebou na dno moře 143 mužů. Adrias přišel o 21 mužů posádky, 30 dalších námořníků utrpělo zranění.

Řecké plavidlo se dokázalo doplavit bez přídě do tureckého Gümüşlüku a po provizorních opravách opět Adrias vyplul 1. prosince 1943 na dlouhou cestu do Alexandrie, přičemž plavidlo muselo urazit 1 350 kilometrů. Z toho bylo několik set v dosahu bombardérů Ju 88, které vzlétávaly z okupovaného Řecka. Nakonec však Adrias 6. prosince připlul do Alexandrie, kde jej nadšeně přivítali zástupci britské flotily a dalších spojeneckých plavidel. Tento husarský kousek se dostal zaslouženě do historie námořního hrdinství.

Poté, co bylo Řecko zbaveno okupantů, Adrias dorazil do Falira, nicméně nebyl nikdy úplně opraven vzhledem k ukončení válečných operací ve Středozemním moři. Torpédoborec se posléze dostal do Velké Británie, kde byl vrácen Royal Navy.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku