Torpédoborec USS Reuben James: První americká ,,oběť" druhé světové války, na kterou si počíhal německý U-Boot

Torpédoborec USS Reuben James: První americká ,,oběť&quote; druhé světové války, na kterou si počíhal německý U-Boot
Autor: Ted Stone, U.S. Navy https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dd245reubenjames.jpg|Popisek: USS Reuben James
18 / 11 / 2019, 16:30

Americký topédoborec USS Reuben James se stal 31. 10. 1941 kořistí německé ponorky U-552. USA ještě nebyly oficiálně ve válce, do ní vstoupily bezprostředně po útoku Japonska na tichomořskou základnu Pearl Harbor 7. 12. 1941.

Reuben James, který byl uveden do služby v roce 1920, měl výtlak 1 234 tun, byl 96 metrů dlouhý a mohl dosáhnout rychlosti až 65 km/h.

Reuben James sloužil ve Středozemním moři mezi lety 1921 - 1922, později také v Jaderském moři. v roce 1931 byl torpédoborec vyřazen ze služby, aby o rok později byl opět zařazen do služby, když operoval například v Atlantiku či Karibiku. Po vypuknutí druhé světové války se Reuben James se připojil k plavidlům, které doprovázely konvoje plavící se do Velké Británie.

Americký torpédoborec, stejně jako další plavidla operující v Atlantiku, se však mohly stát poměrně snadným terčem německých ponorek - U-Bootů, které zde na ně často ,,číhaly". 23. října 1941 se plavil Reuben James z námořní stanice Argentia na Newfoundlandu s dalšími čtyřmi torpédoborci, které doprovázely konvoj s názvem HX 156. 31. října 1941 se však Reuben James dostal u Islandu do hledáčku německé ponorky U-552, které velel Erich Topp.

Ten neváhal zavelet k potopení amerického torpédoborce, když na něj vypustil torpédo, které zasáhlo přední část plavidla s muničním skladem. Obrovská exploze stáhla Reuben James pod hladinu spolu se 100 členy posádky. Útok ponorky nepřežil žádný důstojník, který byl v kritický okamžik na palubě.

Topédoborec USS Reuben James třídy Clemson se tak stal prvním americkým plavidlem, jež bylo potopeno v rámci nepřátelské akce na evropském bojišti, kterou provedl v tomto případě německý U-552.

 


Zdroj: warfarehistorynetwork.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace