Torpédové čluny proti moderní bitevní lodi - nešťastný rakousko-uherský Szent István

Torpédové čluny proti moderní bitevní lodi - nešťastný rakousko-uherský Szent István
Autor fotografie: International Naval Research Organization, Wikimedia Commons CC0|Popisek: Potápějící se Szent István, vpravo Tegetthoff
22 / 05 / 2021, 11:00

10. června 1918 potopila torpéda z italských torpédových člunů MAS bitevní loď SMS Szent István, která tak díky této události má nepříjemné prvenství - je to jediná bitevní loď v historii potopená tak malým protivníkem. Osudnou operací se stala snaha admirála Horthyho prorazit spojeneckou blokádu Otrantského průlivu, která držela rakousko-uherské loďstvo uzavřené v Jaderském moři.

SMS Szent István byl dreadnought třídy Tegetthoff rakousko-uherského námořnictva provozovaný tehdejším Zalitavskem (Uherskem). Uherská vláda požadovala, aby jeden z nových dreadnoughtů objednaných v roce 1911, byl postaven v jejich loděnicích a v co největší míře z komponentů vyráběných v Uhersku. Výzbroj ale byla z plzeňské Škodovky, která dodala jak čtyři hlavní dělové věže s děly ráže 305 mm, tak i zbývající dělostřeleckou výzbroj.

Jedním z dalších českých dodavatelů byl předchůdce Metry Blansko, firma Erich Roučka, která dodala na uherský bitevník měřidla. Jedině české přístroje byly schopné přežít salvu 12 děl velké ráže, kdy plná boční salva vážila 5 400 kilogramů a dostřel děl ze Škodovky byl 25 kilometrů!

 

Tím asi ale výčet kvalitních věcí na lodi končí, jediná uherská loděnice Ganz & Company Danubius v Rijece nebyla schopna kvalitní práce na tak velké lodi a proto byla stavba SMS Szent Istvána od začátku ve skluzu a loď trpěla nekvalitním zpracováním pancéřových plechů, špatným nýtováním, stejně tak i problémem s pohonným ústrojím.

17. listopadu loď vstoupila do služby s drobnými odlišnostmi od svých sesterských lodí. Například neměl instalovány protitorpédové sítě...

Osudnou operací se stala snaha admirála Horthyho prorazit spojeneckou blokádu Otrantského průlivu, která držela rakousko-uherské loďstvo uzavřené v Jaderském moři.

 

9. června pozdě večer vyplul uherský bitevník s více než hodinovým zpožděním díky problémům v přístavu. Další nastal, když loď nebyla schopná udržovat rychlost svazu a přehřívala se ložiska turbíny. Po odstranění závady loď zrychlila, ale velký oblak kouře, který se z nešťastné lodi vyvalil upoutal pozornost italských námořníků na torpédových člunech, kterým se posléze podařilo před půl čtvrtou doplížit do vzdálenosti 300 metrů od svazu bitevních lodí a odpálit torpéda. Ta z člunu MAS-21 zamířená na SMS Tegetthoff selhala, ale dvě torpéda ráže 450 mm z člunu MAS-15 udeřila plnou silou v 3:31 do Szent Istvánu.

video: youtube

Loď zasažená na dvou místech se začala naklánět a zpomalovat. Kapitán nařídil zatopení protilehlých komor a otočení dělových věží, aby vyrovnal loď a pokusil se najet na břeh, ale pronikající voda uhasila všechny kotle. Jedinou šancí bylo odvlečení Tegetthoffem, který ale díky neustálým hlášením o ponorkách vlečení několikrát přerušil. Náklon lodi se zvětšoval a tak v 5:40 byly obě lodi od sebe odpojeny a Szent István s pravobokem již pod vodou byl ponechán svému osudu. V 6:05 se loď otočila kýlem vzhůru, v 6:12 byla již pod vodou celá. Zahynulo 89 námořníků a celý svaz se vrátil, aniž by se pokusil blokádu prorazit.

video: youtube

Vrak lodi je asi necelých 50 kilometrů od ostrova Premuda, nejnižší část je 66 metrů hluboko a naopak nejvyšší 45 metrů. Je to největší vrak na Jadranu a jeho poloha je 44°4'88'' N a 14°26'26'' E...

video: youtube

Technická data

Výtlak: 20 000 t (standardní); 22 500 t (plný)
Délka: 152 m
Šířka: 27,9 m
Ponor: 8,7 m
Pohon: 12× kotel Babcock&Wilcox, 4x turbína AEG Curtis, 2 šrouby o průměru 4 m, 26 400 hp
Palivo: 1844,5 t uhlí, 267,2 t nafty
Rychlost: 20,4 uzlů (38 km/h)
Dosah: 7800 km při 10 uzlech (19 km/h)
Posádka: 1056 námořníků, 38 důstojníků

Pancíř:

356 mm můstek
305 mm věže
150–280 mm boky
280 mm barbety
180 mm kasematy
30–48 mm paluba

Výzbroj:

12× 305 mm L/45 (3×3)
12× 150 mm L/50 (12×1)
18+3× 66mm (18×1)
4× 533mm torpédomet

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.