Tragédie Ďatlovovy výpravy na uralské Hoře mrtvých

Tragédie Ďatlovovy výpravy na uralské Hoře mrtvých
Popisek: Mrtvola účastnice výpravy
12 / 08 / 2018, 14:30

Zánik Ďatlovovy výpravy je označení pro neobjasněné úmrtí devíti členů turistické výpravy, ke kterému došlo v nočních hodinách 2. února 1959 v ruském pohoří Ural. Výprava zahynula na východním úbočí hory Cholat Sjachyl (rusky Холат-Сяхыл), což znamená v mansijštině, jazyce kmene Mansijů, „Mrtvá hora“ (někdy záměrně dezinterpretováno jako „Hora mrtvých“). Horský průsmyk, kde k neštěstí došlo, byl pojmenován po vůdci výpravy Igoru Ďatlovovi jako Ďatlovův průsmyk.

Po výpravě sovětských vysokoškoláků z Uralského polytechnického institutu se v lednu 1959 slehla zem. Až 26. února byly nalezeny první dvě mrtvoly, ohořelé. Následoval nález dalších tří těl, zbytek výpravy byl nalezen až po jarním tání. Co ale měly všechny mrtvoly společné bylo to, že všichni byli nalezeni téměř nazí.

Psali jsme: 5 nejcennějších pokladů WW2, které stále nebyly nalezeny

Záhadou je obrovské poškození těla Ludmily Dubininové, které chybí jazyk, oči a má zlámaná žebra...

Více se dozvíte v nejnovějším videu známého českého YouTubera, který vystupuje pod přezdívkou GJ Rasputin.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace