Třaskavý spor o historii. Rusko obvinilo Polsko, že mu zakázalo se podílet na renovaci muzea druhé světové války

Třaskavý spor o historii. Rusko obvinilo Polsko, že mu zakázalo se podílet na renovaci muzea druhé světové války
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: tanky
02 / 08 / 2017, 07:45

Ostrý spor byl zažehnut mezi Ruskem a Polskem. Rusko obvinilo Polsko z toho, že mu záměrně znemožnilo se podílet na projektu renovace muzea druhé světové války v Polsku. Podle Ruska ukázalo Polsko svou rusofobii a snahu ,,vnutit" druhým svou verzi dějin klíčové události 20. století.

Původně totiž bylo Rusko v roce 2013 přizváno, aby se zúčastnilo společného polsko-izraelsko-nizozemsko-slovenského projektu, jehož cílem bylo vytvořit pomník a muzeum na místě někdejšího vyhlazovacího koncentračního tábora Sobibor.

Rusko vyjádřilo svou ochotu hrát aktivní roli při výstavbě muzea i pomníku a nabídlo rovněž finanční podporu. I kvůli tomu, že v roce 1943 vedl organizovaný útěk ze Sobiboru sovětský zajatec Alexandr Pečerskij. Nicméně podle Ruska z plánované podpory nakonec sešlo, protože polská strana pod různými záminkami prý Rusko z projektu v červenci ,,vyšachovalo". 

,,Co se týče historické pravdy, tak je toto rozhodnutí nemorální. Je těžké se smířit s tím, že Rusko se nebude na projektu podílet. Ignorování historických faktů nemá žádné racionální vysvětlení a nesmí zůstat ,,skryto" mezinárodní veřejnosti", uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Prohlášení ještě poukázalo na polskou rusofobii a snahu snižovat zásluhy Sovětského svazu a Rudé armády v průběhu druhé světové války.

V červnu Polsko představilo zákon, který zakazuje propagandu všech totalitních režimů včetně sovětské éry včetně zmínky jmén, budov či architektonických míst, které se vážou ke konkrétnímu období. Rusko se domnívá, že fakt, že se nemohlo tohoto mezinárodního projektu zúčasnit, právě souvisí s tímto zákonem.

Sobibor byl vyhlazovací koncentrační tábor v jihovýchodním Polsku, kde bylo v období od května 1942 do října 1943 zavražděno asi 250 000 lidí.

 

psali jsme:

V berlínském muzeu byla vystavena replika části Hitlerova bunkru

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace