Třaskavý spor o historii. Rusko obvinilo Polsko, že mu zakázalo se podílet na renovaci muzea druhé světové války

Třaskavý spor o historii. Rusko obvinilo Polsko, že mu zakázalo se podílet na renovaci muzea druhé světové války
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: tanky
02 / 08 / 2017, 07:45

Ostrý spor byl zažehnut mezi Ruskem a Polskem. Rusko obvinilo Polsko z toho, že mu záměrně znemožnilo se podílet na projektu renovace muzea druhé světové války v Polsku. Podle Ruska ukázalo Polsko svou rusofobii a snahu ,,vnutit" druhým svou verzi dějin klíčové události 20. století.

Původně totiž bylo Rusko v roce 2013 přizváno, aby se zúčastnilo společného polsko-izraelsko-nizozemsko-slovenského projektu, jehož cílem bylo vytvořit pomník a muzeum na místě někdejšího vyhlazovacího koncentračního tábora Sobibor.

Rusko vyjádřilo svou ochotu hrát aktivní roli při výstavbě muzea i pomníku a nabídlo rovněž finanční podporu. I kvůli tomu, že v roce 1943 vedl organizovaný útěk ze Sobiboru sovětský zajatec Alexandr Pečerskij. Nicméně podle Ruska z plánované podpory nakonec sešlo, protože polská strana pod různými záminkami prý Rusko z projektu v červenci ,,vyšachovalo". 

,,Co se týče historické pravdy, tak je toto rozhodnutí nemorální. Je těžké se smířit s tím, že Rusko se nebude na projektu podílet. Ignorování historických faktů nemá žádné racionální vysvětlení a nesmí zůstat ,,skryto" mezinárodní veřejnosti", uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Prohlášení ještě poukázalo na polskou rusofobii a snahu snižovat zásluhy Sovětského svazu a Rudé armády v průběhu druhé světové války.

V červnu Polsko představilo zákon, který zakazuje propagandu všech totalitních režimů včetně sovětské éry včetně zmínky jmén, budov či architektonických míst, které se vážou ke konkrétnímu období. Rusko se domnívá, že fakt, že se nemohlo tohoto mezinárodního projektu zúčasnit, právě souvisí s tímto zákonem.

Sobibor byl vyhlazovací koncentrační tábor v jihovýchodním Polsku, kde bylo v období od května 1942 do října 1943 zavražděno asi 250 000 lidí.

 

psali jsme:

V berlínském muzeu byla vystavena replika části Hitlerova bunkru

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku