Tři ,,bratři ve zbrani" - jak americká sniperská škola úřadovala ve vietnamské džungli

Tři ,,bratři ve zbrani&quote; - jak americká sniperská škola úřadovala ve vietnamské džungli
Autor fotografie: David Douglas Duncan, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
22 / 02 / 2023, 10:00

Tři legendární snipeři námořní pěchoty - Charles “Chuck” Mawhinney, Eric England a Carlos Hathcock - naháněli ve vietnamských džunglích své nepřátele. A není to tvrzení nijak přehnané.

Ve válce ve Vietnamu si své pevné místo našli na straně Američanů ostrostřelci z námořní pěchoty, kteří zle zatápěli nepříteli. Charles “Chuck” Mawhinney, Eric England a Carlos Hathcock byli zřejmě ti nejznámější, jejich bojové úspěchy pak dnes již legendární.

Tato trojice si na konto připsala téměř 300 potvrzených zabití, ale je možné, že zářezů mohli mít daleko více. Snajpeři od mariňáků vynikali především chladným profesionalismem, uměním mušky, ale také skromností. Vše pak dokázali mistrně prodat v nepřehledných vietnamských džunglích. A co více - výše zmíněné trio bylo vzorem pro moderní sniperský program námořní pěchoty.

Carlos Hathcock ,,vykázal" ve Vietnamu 93 potvrzených zabití nepřítele a několik stovek nepotvrzených. Je také rekordmanem v zabití na nejdelší vzdálenost. Hathcockovi se podařilo v roce 1967 zlikvidovat nepřítele na neuvěřitelnou vzdálenost zhruba 2,2 km. Rekord byl platný ještě desítky let po skončení vietnamské války.

Talentovaný střelec byl vysazen ve vietnamském pekle v roce 1966 a tato akvizice se Američanům bohatě vyplatila. Protože Hathcock, přezdívaný ,,Bílé pírko", svými úspěchy tenčil řady nepřítele, vypsali na jeho hlavu Severovietnamci vysokou odměnu 30 000 dolarů. Hathcocka však nedokázali zastavit ani elitní severovietnamští snipeři.

Proslulým sniperem byl i Eric England, který měl o pět více zaznamenaných zabití nepřítele než Hathcock. O Englandovi však nevíme mnoho informací. Je známo, že England uměl již ve velmi mladém věku zacházet s puškou výborně a stal se několikrát šampionem ve střeleckých soutěžích.

Sám úspěšný sniper o svém nasazení ve Vietnamu příliš nehovořil a veřejnost se určité informace dozvěděla až mnohem později. Před několika lety například prohlásil, že se nikdy nechlubil svými vietnamskými zářezy nepřítele, protože nevyhledával slávu. England, o němž Hathcock řekl, že je to skvělý člověk, střelec i mariňák, zemřel v roce 2018 v nedožitých 85 letech.

Posledním z legendární trojice byl Charles “Chuck” Mawhinney. Vyhublý mladík si na konto připsal 103 zabití a 216 ,,pravděpodobných". Mawhinney strávil ve Vietnamu téměř rok a půl a pak se vrátil domů do Oregonu. Stejně jako jeho spolubojovník ve zbrani England neprozradil detaily jeho služby ve Vietnamu. Ty vyšly najevo až mnohem později.

Veřejnost tak dlouho nevěděla o tom, že na sv. Valentýna dokázal mladík zlikvidovat 16 severovietnamských bojovníků během 30 sekund. Později o tom úspěšný mariňák řekl: ,,Vystřelil jsem 16 nábojů jak nejrychleji jsem mohl. Všechny zasáhly hlavu nepřítele. Mohl jsem vidět, jak těla plují po řece." Mawhinney odešel z námořní pěchoty v roce 1970, oženil se a v současné době mu je 71 let.

Všichni tři jmenovaní ostrostřelci výraznější měrou pomohli Američanům v postupné porážce houževnatého nepřítele a jsou dodnes považováni za vzor úspěšné sniperské školy.

Zdroj: We Are MightyTagy článku