Třicetiletá válka - Bitva u Jankova 2019

Třicetiletá válka - Bitva u Jankova 2019
Autor fotografie: Michal Slezák|Popisek: Bitva u Jankova 2019
04 / 03 / 2019, 16:00

V pátek a v sobotu proběhla u Jankova vzpomínková akce věnovaná 374. výročí nejkrvavější bitvy třicetileté války, bitvy u Jankova z roku 1645. Zúčastnila se jí asi stovka členů klubů vojenské historie, pikenýři, mušketýři, dělostřelci i relativně početná kavalerie. Sobotní program obsáhl pochod z Jankova na kopec Habrovka, kde měly armády svůj tábor, a kde bylo také místo pro bitevní ukázku. Té předcházely ukázky výcviku resp. způsobu, jakým tehdejší pěchota vzdorovala jezdectvu a pietní akt při památeční mohyle. Přes nepříliš vlídné počasí přihlížely akci stovky návštěvníků.

Samotná bitevní ukázka byla vedena ve svižném tempu, jak to jen dobové válečné umění dovoluje, s absencí kašírovaných domečků a řadu podobných akcí provázející nepřirozeně působící pyrotechniky, což umožňovalo soustředit se na výkon, výstroj a výzbroj účastníků - tedy to podstatné, co re-enactment přináší. Salvy mušketýrů vystřídalo nasazení pikenýrů v rozhodujících chvílích, prokládané útoky kavalerie, to vše za stále palby děl z obou stran. Císařští byli poraženi; jakkoli nepozornému divákovi nebylo zcela v průběhu bitvy zřejmé, která strana je která, finále bylo jednoznačné.

 

Tématicky na bitvu u Jankova v srpnu, jako každoročně, naváže akce věnovaná obléhání Brna, při němž Švédové naopak neuspěli, což zásadním způsobem přispělo k odvrácení hrozby císařskému hlavnímu městu - Vídni.

Tagy článku