Třída Los Angeles: Nová generace amerických moderních ponorek proti rudému nebezpečí

Třída Los Angeles: Nová generace amerických moderních ponorek proti rudému nebezpečí
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Los Angeles
15 / 09 / 2023, 10:00

Třída ponorek Los Angeles nahradila starší třídu Sturgeon a byla novou generací moderních plavidel v období studené války.

Jestliže by někdo chtěl vědět, která třída amerických ponorek patřila v období studené války mezi vůbec nejúspěšnější, dozajista by to byla třída Los Angeles. Ponorky této třídy představovala rychlá útočná plavidla, které byla navržena k ničení sovětských ponorek a doprovod úderných svazů amerických letadlových lodí. Ponorky však mohly plnit i jiné mise - boj proti pozemním cílům, minování či špionáž. Není proto divu, že tato plavidla vzbudila svého času obavy a nervozitu Sovětů.

Vývoj ponorek začal zkraje 70. let a celkem bylo postaveno ve třídě Los Angeles mezi lety 1972-1996 62 plavidel, přičemž většina z nich slouží v americkém námořnictvu dodnes a zároveň činí z ní nejpočetnější třídu ponorek na světě. Poslední ponorkou ve třídě Los Angeles je Cheyenne (SSN-773), která byla zařazena do služby v září 1996.

První ponorka Los Angeles (SSN-668) byla uvedena do služby v roce 1976. Tempo stavby ponorek třídy Los Angeles bylo přizpůsobeno podmínkám studené války, a tak světlo světa spatřilo průměrně 3-5 ponorek ročně.

Ponorky byly navrženy, aby měly zhruba o 20% větší rozměry než její předchůdce, třída Sturgeon. To samé platilo i o výtlaku, který měl o polovinu vyšší, i o rychlosti. Zatímco ponorky třídy Sturgeon mohly dosáhnout rychlosti 26 uzlů, třída Los Angeles 31 uzlů. Ponorky pohání jaderný reaktor typu S6G a dvě turbíny. Přednostmi ponorek třídy Los Angeles je jejich obtížná zjistitelnost pod hladinou.

Výzbroj plavidel tvoří čtyři 533mm torpédomety, ze kterých mohou být vypouštěna torpéda MK-48, protilodní střely UGM-84 Harpoon, střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk či miny. Posledních 31 jednotek této třídy pak nese v přídi dalších 12 vertikálních vypouštěcích sil (VLS) pro střely Tomahawk.

Ponorky třídy Los Angeles se staly pevnou součástí popkultury. Našly si své pevné místo v mnoha literárních dílech slavného spisovatele Toma Clancyho a také filmech. USS Dallas, která byla vyřazena až v roce 2018, se objevila v podmořském thrilleru Hon na ponorku z roku 1990.

Osvědčenou třídu Los Angeles, jejíž jednotky nadále figurují v hojném počtu v americkém námořnictvu, mají perspektivně nahradit ponorky z moderní třídy Virginia. Pro americké námořnictvo jsou právě ponorky třídy Virginia jednou ze stěžejních součástí výzbroje v moderním ,,námořním zápasu" s Čínou a dalšími velmocemi.

Před několika lety US Navy udělila loděnici General Dynamics Electric Boat dosud největší námořní kontrakt v historii na stavbu 9 nových útočných jaderných ponorek třídy Virginia (8 z nich ve verzi Block V, zbývající Block IV) za 22,2 miliardy dolarů.

Zdroj: National Interest
Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.