Třínohý pes zachránil francouzskou jednotku u Verdunu

Třínohý pes zachránil francouzskou jednotku u Verdunu
Popisek: Ilustrační obrázek
13 / 09 / 2018, 13:00

Během první světové války, v bitvě u Verdunu roku 1916, se malý kontingent francouzských vojáků ocitl v obklíčení německých sil.

Velením jim bylo řečeno, aby drželi své pozice, dokud nebudou poslány posily. Několik dní se jim podařilo Němce zadržovat, ale posily nikde. Telefonní a telegrafní linky nefungovaly, žádní poštovní holubi nezůstali.
Terén plný kráterů byl pro vojáky příliš nebezpečný, sedm mužů bylo zabito při pokusu doručit zprávy. A ačkoli jeden pes dokázal úspěšně doručit sedm vzkazů, byl také zabit.

Bez jídla a prakticky bez střeliva, čelili Francouzi novému náporu německého dělostřelectva, když francouzští vojáci zpozorovali velké černé zvíře, které běželo jejich směrem. Z dálky bylo obtížné přesně říci, co to je za stvoření. Mělo na sobě obrovskou plynovou masku a přes ramena přetažené něco, co vypadalo téměř jako křídla.

psali jsme: Zachránil nespočet životů, chytil německého špeha. Psí hrdina, který se stal seržantem

Pak jeden z vojáků, psovod jménem Duval, poznal svoje zvíře, psa jménem Satan. Duval zavolal na psa a pobízel ho k rychlejšímu běhu. Satan vyskočil nad zem plnou kráterů, a běžel za hlasem svého psovoda tak rychle, že někteří muži později přísahali, že letěl.

Němci se pokusili psa zastavit, ale ten běžel ke svému pánovi, i když kolem něj létaly kulky vzduchem a explodující šrapnely vrhaly střepiny a kouř. Nakonec ho jedna kulka zasáhla a pes nárazem zastavil, další kulka ho zasáhla do nohy a přerazila ji. Pes upadl na zem. 

Když spatřil svého psa klesnout k zemi, Duval vylezl ze zákopu a vystavil se nepřátelské palbě, aby znovu mohl Satana zavolat. Duval byl zastřelen během několika vteřin. Ale když věrný pes znovu uslyšel hlas svého psovoda, shromáždil veškerou svou sílu, aby se zvedl ze země. Znovu se rozeběhl, tentokrát na třech nohách, poraněná noha mu visela, když běžel do bezpečí francouzských zákopů.

Muži zdvihli psa a opatrně odstranili masku a vytáhli pouzdro, které měl Satan přivázané na krku, aby přečetli zprávu uvnitř: "Proboha, držte se. Pošleme vojáky, abychom vás zítra uvolnili z obklíčení." To, co vypadalo na Satanově zádech jako křídla, byl postroj, který vyvažoval dva malé koše nad rameny psa. Každý z košů obsahoval jednoho holuba.

psali jsme: Vánoční zázrak v zákopech během první světové: Vojáci si podávali ruce a zpívali

Francouzský velitel napsal dvě stejné poznámky, které popisovaly pozici německého praporu. Poznámky byly dány do malých kovových pouzder a přivázány holubům na nohy. Ptáci vzlétli, ale na to čekali němečtí snajpři. Výstřel zabil prvního ptáka, ale ten druhý smrtící palbou prolétl a odnášel cennou zprávu.

Brzy se ozval řev francouzských děl. Zpráva byla doručena.


Nepřehlédněte na Security magazínu: 
 Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: Rebecca Frankel, War Dogs: Tales of Canine Heroism, History, and Love

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace