,,Trochu mě bolí na hrudi." Císařovnu Sissi připravil před 120 lety o život mladý anarchista

,,Trochu mě bolí na hrudi.&quote; Císařovnu Sissi připravil před 120 lety o život mladý anarchista
Autor fotografie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Erzsebet_kiralyne_photo_Rabending.jpg|Popisek: Alžběta Bavorská zvaná,,Sissi"
10 / 09 / 2018, 10:30

Alžběta Bavorská zvaná Sissi, manželka Františka Josefa I, podlehla před 120 lety atentátu, který spáchal na břehu ženevského jezera mladý anarchista Luigi Lucheni.

Krásná, chytrá, ve společnosti okouzlující. Tak by se dala vyjádřit jednoduše osobnost Alžběty Bavorské, princezny z rodu Wittelsbachů a rakouské císařovny. Její život se zásadně změnil jejím sňatkem s vlastním bratrancem, kterým nebyl nikdo jiný než český a uherský král František Josef I. Svatba v roce 1854 byla velkolepá, málokdo však tušil, že manželství nebude šťastné. Časté odloučení manželů mělo na manželství negativní vliv. Ze strany Alžběty byly k Františkovi Josefovi I. city spíše chladné, ten ji ale miloval.

Manžele dělily také odlišené pohledy na život a státnické povinnosti. Alžběta byla svobodomyslnou ženou, zatímco její konzervativnější manžel poněkud ,,nudný patron", který úzkostlivě dbal na dodržování státnických a společenských povinnosti. Přesto pár zplodil čtyři potomky.

psali jsme: Hrůza v Sarajevu: Společně s Františkem Ferdinandem zahynula i jeho těhotná žena Žofie Chotková

Alžběta spíše než na svazující společenské konvence dbala o svůj osobní vzhled a své dlouhé vlasy, které si nechala nosit na stříbrném podnosu. Císařovna velmi špatně nesla postupující věk, kdy se její krása ztrácela. Trpěla příjmem potravy a depresemi, které se zhoršovaly.

10. září 1898 pobývala Alžběta v Ženevě a nic nenasvědčovalo, že se ten den schyluje k tragické události. Císařovna navštívila svou přítelkyni, baronku Julii Rothschildovou na zámku Pregny, který se nacházel na břehu Ženevského jezera. Osudnou se Sissi stala návštěva přítelkyně baronky Julie Rothschildové na zámku Pregny na břehu Ženevského jezera. Sissi se vydala pěšky do ženevského přístavu, kde chtěla nastoupit na loď. Doprovod jí dělala dvorní dáma Irma Sztárayová.

Na břehu si na Alžbětu počíhal 25letý anarchista Luigi Lucheni. Vybaven ostrým pilníkem k ní v nestřežený okamžik přiskočil a zabodl jí pilník do srdce. Protože pilník probodl i levou plíci, neměla Alžběta prakticky šanci na přežití. ,,Trochu mě bolí na hrudi," měla říct po atentátu císařovna, která si v prvotním šoku neuvědomila, co se vlastně stalo. Byla však při vědomí, komunikovala a zvládla ještě dojít s pomocí Sztárayové do přístavu, kam měla původně namířeno. Pak však náhle zkolabovala a veškeré pokusy o její oživení dopadly neúspěšně. František Josef I. byl její smrtí zdrcen a nechal uspořádat okázalý pohřeb.

psali jsme: Korunovace první a zároveň poslední královny na českém trůnu

Lucheni pak u výslechu vypověděl, že nechtěl zabít Alžbětu, ale prince z rodu Orléans. Byl odsouzen k doživotnímu vězení. Ten si však Lucheni neodseděl, protože se v roce 1910 oběsil.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku