Trojitý britský agent - vzor Jamese Bonda. Místo likvidace Lenina s Trockým skočil na špek

Trojitý britský agent - vzor Jamese Bonda. Místo likvidace Lenina s Trockým skočil na špek
Autor: Russia Beyond|Popisek: Sidney Reilly
25 / 04 / 2020, 16:00

Britský špion Sidney Reilly, který nenáviděl bolševiky a jejich režim toužil svrhnout, nakonec sám skončil špatně. Sověti ho dali popravit 27. září 1925. Reilly i přesto zůstává pozoruhodnou postavou světové špionáže.

,,Bolševismus byl pokřtěn v krvi, jeho vůdci byli kriminálníci a vrazi," nebral si servítky Reilly. Tato věta, kterou si kdysi zapsal, předznamenala jeho kategorický a trvale negativní postoj k bolševickému režimu, který v roce 1917 v Rusku nelegitimně vznikl. Reilly se narodil ještě v carském Rusku v roce 1873 jako Sigmund Rosenblum, ale svůj život později spojil ponejvíce s britskými tajnými službami, které jej patřičně vytěžovaly. Zajímavé v této souvislosti je, že není zdokumentováno, jak se stal britským občanem.

Reilly však údajně neposkytoval své služby jen Velké Británii, ale současně také Japonsku v rusko-japonské válce, v níž Rusko prohrálo, což tehdy otřáslo carským režimem. Po skončení tohoto konfliktu pracoval Reilly pro britské a pro změnu ruské tajné služby, byl tedy již v této době dvojitým agentem. Britové Reillyho chválili a vážili si jeho služeb.

V roce 1917 se převratem dostala k moci bolševická strana, a to pro Reillyho znamenalo nový motiv pro jeho práci. Jako východisko viděl likvidace předních vůdců říjnové revoluce - Vladimira Iljiče Lenina a Lva Davidoviče Trockého. Reilly podléze narýsoval plán k fyzickému odstranění obou revolucionářů. Lotyšské pluky, které hlídali prominentní bolševické pohlaváry měli obrátit své zbraně proti Leninovi i Trockému. Eduard Berzin, který plukům velel, dostal od Britů zaplaceno 1,2 milionu rublů.

Vše se zdálo být na dobré cestě, Berzin však nakonec ,,své" bolševiky" nezradil. Jak se ukázalo, byl to provokatér a jednal na příkazy nechvalně známé Čeky. Po zamýšleném atentátu, který nakonec selhal, Reilly z místa dějiště uprchl do Anglie, pak se vydal na jih Ruska, kde vyvíjel dál protibolševickou aktivitu.

Veřejně podporoval Bělogvardějce ve vypuknuvší občanské válce, snažil se přesvědčit Brity, aby ,,bílým" pomohli jak ekonimicky, tak vojensky. Ale tyto snahy se míjely účinkem. A jak už to bývá, bolševici si na nepohodlného kritika připravili důmyslnou provokaci. V září 1925 Reillz překročil sovětsko-finskou hranici, aby navázal spojení s představiteli protikomunistické organizace, která ve skutečnosti neexistovala, a ,,vytvořila" ji tajná policie OGPU, nástupce Čeky. Reilly přes své zkušenosti nedokázal past odhalit a skončil v rukou bolševiků, které tak nenáviděl.

Bylo jasné, co pak muselo následovat. Po ,,povinných" výsleších byl vyřčen nezměnitelný ortel - poprava ,,nepřítele sovětského lidu:. Rozkaz přišel od samotného Stalina. Poprava byla vykonána v lese blízko Moskvy 5. listopadu 1925. Dříve vytěžovaný špion padl po posledním výstřelu do hrudi. Reilly patřil k jedněm z nejvýznamnějších agentů či špionů a posloužil mnohým literárním či filmovým dílům za inspiraci. Tvůrci Jamese Bonda, slavný spisovateli Ianu Flemingovi, pak byl Reilly vzorem pro jeho slavnou postavu neohroženého agenta.

 

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace