Zapomenuté příběhy - Trosečník z potopené bitevní lodi Jamato: Harakiri před jeho očima a záchrana na poslední chvíli

Zapomenuté příběhy - Trosečník z potopené bitevní lodi Jamato: Harakiri před jeho očima a záchrana na poslední chvíli
Autor: Wikipedia|Popisek: Zkáza bitevní lodi Jamato
15 / 03 / 2020, 16:00

11. ledna 2020 zemřel člen posádky japonské bitevní lodi Jamato Yasuo Yasugi. Jamato byla potopena 7. dubna 1945 a Yasugi byl jedním těch šťastlivců, kteří dokázali katastrofu, při níž z 3 332 mužů posádky zbylo pouhých 267, přežít.

7. dubna 1945 japonské námořnictvo přišlo o svou chloubu - bitevní loď Jamato. Ta se potopila po sérii intenzivních náletů amerických lodí a nakonec vybuchla a ke dnu s sebou vzala přes 3 000 mužů posádky. Jedním z těch, kteří měli velké štěstí, byl i Yasuo Yasugi, který zemřel 11. ledna 2020 ve věku 92 let. 

Po zkáze bitevní lodi, která jakoby symbolizovala pozdější pád Japonska ve válce, vypověděl, jak probíhaly dramatické minuty na Jamatu, jehož dny byly jednou provždy sečteny. Yasugi sloužil na Jamatu jako 17letý nováček v době intenzivních bojů, které probíhaly v té době na ostrově Okinawa. Ač to nikdo nepředpokládal u nejlépe vyzbrojené bitevní lodě, která kdy byla postavena, potkala Jamato v dubnu 1945 katastrofa.

Yasugi živě vzpomínal na to, že všude vládl obrovský chaos a panika. V jednu chvíli byl svědkem toho, jak si před ním podporučík zabodl meč do břicha. To už ale Jamato mířila neodvratně ke dnu. Yasugi byl z toho v šoku, přesto podporučíkovi stačil ještě zasalutovat.

Po jedné explozi byl Yasugi odhozen na hladinu nevlídného moře, a protože utrpěl vážné zranění nohy a nemohl plavat, zdálo se, že i jeho dny budou sečteny. Z posledních sil zakřičel na šéfa protivzdušného systému bitevní lodi Kawasakiho. Ten mu dal kus dřeva, na kterém mohl plout a zachránil mu tak život. Yasugi vzpomíná, že se ho snažil uklidnit, když mu řekl, že ,,je mladý, tak ať přežije." Jeho zachránce však sám zahynul.

To Yasugi měl větší štěstí, když jej zachránil asi po pěti hodinách plutí na dřevěné desce japonský torpédoborec Yukikaze. Po shození atomové bomby na Hirošimu v srpnu 1945 pak poskytoval přeživší Japonec první pomoc zdejším lidem, sám byl přitom vystaven působení radiace. Po skončení druhé světové války se začal Yasugi angažovat v hudebním průmyslu, současně cestoval po světě a vyprávěl o dramatických okamžicích, které doprovázely potopení Jamata. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace