Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: SS Eastland
24. července 1915 se v chladném ránu v chicagském přístavu odehrála tragédie, do níž smutně zasáhlo i přes 200 Čechů, kteří byli na parníku SS Eastland a čekali na odplutí. Loď naplněná téměř 3 000 pasažéry měla zakrátko potkat nečekaná pohroma.
Po 7:00 se z neznámých příčin do parníku, jenž kotví jen šest metrů od břehu, začíná nástupním můstkem dostávat voda, která způsobí, že plavidlo se vychyluje. Voda pak zaplaví strojovnu a šíří se rychle dál.
Zhruba v 7:30 je sklon lodi už 45 stupňů, což předznamenává katastrofu, která má posléze přijít. Na parníku vypukne panika, protože SS Eastland začíná rychle převracet. Vnitřek lodi se tak stává pastí pro 844 lidí, kteří v něm najdou smrt. Bezprostředně poté začaly záchranné operace, které však byly vzhledem k převrácené lodi na bahnitém říčním dně velmi komplikované.
Jak později odhalilo vyšetřování, příčin převrácení lodi bylo několik. Kromě samotné vody, která se do plavidla dostala, to byla celková konstrukce lodi, která nebyla zdaleka stabilní, což se už projevilo dříve. Mohl za to i úzký a vysoký kýl lodi, který způsobil, že SS Eastland měl neadekvátně vysoké těžiště. Tento nedostatek měly vyvažovat tzv. balastní nádrže, které do lodi pumpují vodu a zajišťují tak její lepší ponor.
V kritický den však nádrže z neznámých příčin nefungovaly. Ke zkáze lodi také paradoxně přispěla bezpečnostní opatření, která byla nařízena po potopení Titaniku. Zvýšený počet člunů, které byly na palubě SS Eastland, loď ještě více destablilizovaly.
Tragédii popsal i Čech Vincenc Dubek, který byl na lodi se ženou a třemi dětmi: ,,Vykřikl jsem 'Skočte do vody!' a sám už jsem tam byl. Když jsem se dostal na hladinu, byla již loď ve vodě. Spatřil jsem nejprve mladšího hocha a ploval jsem k němu. V tom mne podruhé voda zalila, ale chlapce jsem už držel a dostal jsem se s ním na záchranný člun. Díval jsem se na všechny strany, uvidím-li někoho ze svých drahých, ale nespatřil jsem nikoho. Voda náš člun unášela dolů k jiné lodi, kde nás vytáhli po žebříku nahoru. Manželky, dcery ani syna jsem již více živých nespatřil."
Zkáza parníku SS Eastland zůstává málo známou, ale o to větší tragédií lodi, která neztroskotala, ale převrátila se na bok jen šest metrů od břehu. Pro více než 200 Čechů, jichž v Chicagu žilo v té době na 10 000, se stala smrtící pastí, z níž nebylo úniku.
Zdroj: smithsonianmag.com