foto: U.S. Navy / Wikimedia commons / CC-BY/Tu-16 prolétává kolem amerického torpédoborce USS Hewitt
V sobotu 25. května 1968 se odehrál incident, který byl dlouhá léta utajován. Nízký průlet bombardéru Tu-16 okolo americké letadlové lodi USS Essex se tehdy nevyplatil. Stroj skončil v Norském moři a jeho posádka zahynula.
Jedná se o jeden ze studenoválečných příběhů, o kterém se nemohlo poměrně dlouho veřejně hovořit. Nehoda totiž zostuzovala celý Sovětský svaz a jeho techniku před západním světem. V sobotu 25. května 1968 proto sovětský pilot Andrej Plijev provedl skutečně hazardní akci. Vybral si totiž den, v němž zrovna americká letadlová loď USS Essex prováděla cvičné protiponorkové a další operace v Norském moři. Loď a její posádka netušili, že kolem nich bude prolétávat v té době nepřátelský letoun Tupolev Tu-16.
Tupolev Tu-16, co se chtěl předvést
Plavidlo USS Essex, které mělo své již odslouženo v průběhu druhé světové války na pacifickém bojišti, se pomalu chystalo do „důchodu", nicméně mělo zažít ještě jednu zvláštní příhodu, na jejímž konci byla několikanásobná smrt nepřátel. Ve vzduchu nad americkou letadlovou lodí v onu osudnou sobotu kroužil sovětský letoun Tupolev Tu-16, který byl výsledkem usilovné snahy SSSR, aby se vyrovnal USA ve schopnosti strategického bombardování. Právě z tohoto důvodu bylo vsazeno na vývoj dálkového bombardéru z něhož pak vznikl model Tu-16.
Stroj opustil základnu Severomorsk, aby vykonal standardní průzkumný let. Pilot Andrej Plijev se rozhodl v osudný den provokovat a proletět několikrát kolem amerického plavidla, když zvolil nízký, ale o to nebezpečnější průlet, který počítal s tím, že Tupolev Tu-16 se mihne kolem lodi jen několik metrů nad hladinou moře. První dva průlety byly úspěšné a třetí nakonec také. Nicméně čtvrtý, který byl už značně hazardním, se ukázal pro letoun Tu-16 jako osudný.
Nízký průlet, který se Tu-16 nevyplatil
Plijev chtěl zřejmě čtvrtým průletem ještě více zapůsobit na okolí, protože se rozhodl jej vykonat opravdu nízko nad hladinou, asi 15-20 m. Při tomto průletu, kdy se chtěl stroj otočit a opustit oblast, totiž špička křídla Tupoleva škrtla o hladinu moře a následovala nevyhnutelná katastrofa. Tupolev se zřítil do moře a zabil všech šest členů posádky, kteří neměli žádnou šanci na přežití. Snaha zapůsobit nebo šokovat námořníky na americkém plavidlu tak měla tragickou, ale zákonitou dohru.
Trosky havarovaného stroje se rozletěly na všechny strany daleko od incidentu. Údajně měly být některé nalezeny až 240 km od norského pobřeží. Ostatky tří těl byly následně vytaženy z moře. Sovětský svaz si nemohl samozřejmě dovolit veřejně nehodu ventilovat, protože by v čase studené války projevil před americkým nepřítelem slabost. Sovětští političtí činitelé tak záměrně incident tutlali a přijali taková opatření, aby se nikdo o událostech nedozvěděl. Video s nehodou tak nemělo nikdy spatřit světlo světa. Nakonec se však celou záležitost zatajit nepovedlo a v roce 2008 bylo video zveřejněno.

Dohra nehody Tu-16 byla pro Sověty nakonec výhodná
V každém případě vedl incident k tomu, že Američané se Sověty podepsali v roce 1972 dohodu o prevenci incidentů na moři. Ta stanovuje, že obě strany mají činit taková opatření, která by snížila pravděpodobnost událostí na moři mezi těmito dvěma zeměmi, a pokud k nim přece jen dojde, je povinností obou států zabránit jejich další eskalaci. Není bez zajímavosti, že smlouva dodnes zůstává v platnosti, tedy i vzhledem k tomu, že geopolitické vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem procházejí znovu krizí.
Tu-16 představoval dvoumotorovou platformu, jejíž první let se uskutečnil v roce 1952. Tento dálkový bombardér byl zařazen do služby již o dva roky později. Jeho použití počítalo s průzkumem, námořním hlídkováním, či elektronickým bojem. V letech 1954–1962 bylo postaveno celkem 1 507 kusů letadel Tu-16. Stroj Sověti exportovali do mnoha „spřátelených" zemí a Tu-16 si našel například cestu do egyptského, indonéského či iráckého letectva. Tupolevy vyráběla bezlicenčně i Čína jako Xian H-6.
Autor: Petr Duchoslav
Zdroj: The Aviation Geek Club
Tagy