Tváří v tvář 22 japonským letounům: Pilot Henry Elrod sotva vyvázl. Smrt si na něho počíhala na zemi

Tváří v tvář 22 japonským letounům: Pilot Henry Elrod sotva vyvázl. Smrt si na něho počíhala na zemi
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Henry Elrod
09 / 01 / 2023, 11:00

Američan Henry Elrod byl pilotem, který přežil konfrontaci s velkou japonskou přesilou. Smrt sice nepřišla ve vzduchu, ale nakonec na zemi.

Henry Elrod se narodil v roce 1905 v Georgii. V roce 1927 vstoupil do americké námořní pěchoty, o čtyři roky později byl povýšen do hodnosti poručíka. Elrod se vyprofiloval jako pilot a posléze sloužil v letectvu námořní pěchoty.

Den po napadení tichomořské základny Pearl Harbor se začaly svádět boje na ostrově (atolu) Wake, kde se Američané pravidelně utkávali s houževnatým japonským protivníkem, který měl však přesilu, a to dokonce zdrcující. O tom se na vlastní kůži přesvědčil i Elrod. Ten se se svými kolegy vypravil s pouze 12 letouny Wildcat bránit důležitý ostrov, ale zde příslovečná kosa narazila na kámen a Američané hlásili brzy těžké ztráty. Z 12 letounů v úvodní fázi ,,přežily" jen 4.

To na druhou stranu nezabránilo tomu, aby vynikala individuální hrdinství, jako v případě Elroda. Elrodovi se totiž povedl troufalý ,,kousek" - jako první Američan poslal ke dnu japonské válečné plavidlo, torpédoborec Kisaragi. Stalo se tak asi 48 kilometrů jihozápadně od ostrova Wake. Elrod svrhl na záď plavidla bomby, které Kisaragi potopily a o život přišlo všech 157 členů posádky. Elrodův letoun byl při akci těžce poškozen a musel být nakonec vyřazen.

12. prosince 1941 se sám vydal vstříc mnohonásobné přesile japonských letounů, kterých bylo 22. Dokázal sestřelit dva, sám přitom vyvázl. Další dva týdny museli čelit Američané japonskému náporu. Nedostávalo se jim letadel, náhradních dílů ani zásob a jakoby tento stav předznamenal další Elrodův osud, který se předčasně naplnil již v 36 letech.

23. prosince 1941, když byla všechna americká letadla zničena japonskou palbou, Elrod organizoval zbývající jednotky na pláž, které měly odrážet stále se opakující japonské útoky. Když se Elrod snažil bránit své muže, kteří zrovna přinášeli munici na palebné stanoviště, byl Japonci smrtelně zraněn.

Za své zásluhy byl Elrod posmrtně vyznamenán Medailí cti a také povýšen do hodnosti majora. Nejprve byl pohřben právě na ostrově Wake, posléze byly jeho ostatky převezeny na Arlingtonský hřbitov v roce 1947.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku