Tyrannosaurus Rex nemohl běhat, jinak by si zlomil nohy, odhalila nová studie

Tyrannosaurus Rex nemohl běhat, jinak by si zlomil nohy, odhalila nová studie
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Tyrannosaurus rex
23 / 07 / 2017, 10:00

jeden z největších masožravých dinosaurů Tyrannosaurus rex nemohl běhat, protože jinak by si zlomil nohy, odhalila nová studie. Zároveň tak popřela známou scénu z velkofilmu Jurassic park, kde Tyranosaurus běží rychle za autem.

Podle nové studie zveřejněné vědci z University of Manchester velikost a váha masožravého predátora mu neumožňovala běžet za svou kořistí.

I když podle studie zveřejněné vědci z University of Manchester tyranosaurus nemohl běhat, není vyloučeno, že se mohl chodit velmi rychle. Vědci odhadli jeho rychlost chůze zhruba na 7,7 metrů za sekundu či 27 kilometrů za hodinu.

psali jsme: Velký úspěch španělských paleontologů: našli kosti 125 milionů let starého obřího dinosaura

Vědci podrobili údajnou schopnost rychlého běhu tyranosaura zkoušce na počítačové simulaci, jejíž analýza však zněla jasně: obávaný predátor nemohl vyvinout větší rychlost a tudíž ani běhat. Pokud by se pokusil o běh, pravděpodobně by si podle výzkumného týmu zlomil nohy. Nejnovější studie vyvrátila některé starší předchozí domněnky, které tvrdily, že tyranosaurus byl schopen běhu, a mohl vyvinout rychlost až 70 kilometrů v hodině.

psali jsme: VIDEO: ,,Čtyřnohý tank". Nejzachovalejší fosílie nodosaura bude vystavena v muzeu v kanadské Albertě

Seriózní studie, jež se touto problematikou zabývaly v posledních patnácti letech, se však spíše klonily k názoru, že predátor nemohl běhat vzhledem ke svým tělesným proporcím a způsobu držení těla. 

Studie také vyloučila, že by další dinosaurové menší velikosti, jako například Giganotosauři či Mapusaurové mohli běžet.

Zdroj: newsweek.com

 

Tagy článku