Tyrannosaurus Rex nemohl běhat, jinak by si zlomil nohy, odhalila nová studie

Tyrannosaurus Rex nemohl běhat, jinak by si zlomil nohy, odhalila nová studie
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Tyrannosaurus rex
23 / 07 / 2017, 10:00

jeden z největších masožravých dinosaurů Tyrannosaurus rex nemohl běhat, protože jinak by si zlomil nohy, odhalila nová studie. Zároveň tak popřela známou scénu z velkofilmu Jurassic park, kde Tyranosaurus běží rychle za autem.

Podle nové studie zveřejněné vědci z University of Manchester velikost a váha masožravého predátora mu neumožňovala běžet za svou kořistí.

I když podle studie zveřejněné vědci z University of Manchester tyranosaurus nemohl běhat, není vyloučeno, že se mohl chodit velmi rychle. Vědci odhadli jeho rychlost chůze zhruba na 7,7 metrů za sekundu či 27 kilometrů za hodinu.

psali jsme: Velký úspěch španělských paleontologů: našli kosti 125 milionů let starého obřího dinosaura

Vědci podrobili údajnou schopnost rychlého běhu tyranosaura zkoušce na počítačové simulaci, jejíž analýza však zněla jasně: obávaný predátor nemohl vyvinout větší rychlost a tudíž ani běhat. Pokud by se pokusil o běh, pravděpodobně by si podle výzkumného týmu zlomil nohy. Nejnovější studie vyvrátila některé starší předchozí domněnky, které tvrdily, že tyranosaurus byl schopen běhu, a mohl vyvinout rychlost až 70 kilometrů v hodině.

psali jsme: VIDEO: ,,Čtyřnohý tank". Nejzachovalejší fosílie nodosaura bude vystavena v muzeu v kanadské Albertě

Seriózní studie, jež se touto problematikou zabývaly v posledních patnácti letech, se však spíše klonily k názoru, že predátor nemohl běhat vzhledem ke svým tělesným proporcím a způsobu držení těla. 

Studie také vyloučila, že by další dinosaurové menší velikosti, jako například Giganotosauři či Mapusaurové mohli běžet.

Zdroj: newsweek.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace