U pobřeží Papuy - Nové Guineje byl objeven vrak nejstarší australské ponorky. Zmizela beze stopy před 103 roky

U pobřeží Papuy - Nové Guineje byl objeven vrak nejstarší australské ponorky. Zmizela beze stopy před 103 roky
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: ponorka
25 / 12 / 2017, 10:00

U Papuy-Nové Guineje objevili potápěči vrak nejstarší australské ponorky, po níž se slehla zem.

Velká australská záhada ztracené vojenské ponorky HMAS AE-1 je, zdá se, konečně rozluštěna. Ponorka se ztratila v roce 2014 s 35 muži na palubě u pobřěží Papuy-Nové Guineje a od té doby o ní nikdo neslyšel.

psali jsme: Paul Allen a jeho tým nalezli potopený křižník, který vezl atomovou pumu shozenou na Hirošimu

HMAS AE-1 byla první spojeneckou ponorkou ztracenou v první světové válce. Více než 100 let po jejím zmizení se vydal podmořský výzkumný tým do vod u pobřěží Papuy-Nové Guineje, kde se mu podařilo ponorku HMAS AE-1 lokalizovat. Předtím se konaly v sedmdesátých a osmdesátých letech neúspěšné expedice, které měly ponorku najít.

Expedice podmořského výzkumného týmu začala během prosince u ostrova vévody z Yorku, Posléze se podařilo ztracené plavidlo pomocí sonaru a především podmořského dronu lokalizovat v hloubce více než 300 metrů. Potápěči na místě zjistili, že ponorka je překvapivě ve velmi zachovalém stavu a v ,,jednom kuse".

psali jsme: VIDEO: Legendární ponorka Hunley z americké občanské války vydala své další tajemství

Podle australské ministryně obrany Marisy Payneové tím byla vyřešena ,,největší australská námořní záhada".
Ředitel Australského válečného památníku Brendan Nelson potom uvedl, že objevení ponorky je ,,velkým dnem pro australskou námořní historii".

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: edition.cnn.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace