Učitel historie průzkumným letadlem za II. světové války zlikvidoval 14 německých tanků

Učitel historie průzkumným letadlem za II. světové války zlikvidoval 14 německých tanků
Autor fotografie: PhotosNormandie / Flickr|Popisek: Dva německé Pantery zničené ve Francii v červenci 1944
25 / 12 / 2023, 08:00

Americký letoun L-4 Grasshopper byl vyvinut z velmi známého a oblíbeného modelu Piper J-3 Cub. Z tohoto malého a lehkého průzkumného letadla učitel historie Charles „Bazooka Charlie” Carpenter v roce 1944 drobnou modifikací vyvinul smrtonosný nástroj zkázy.

Charles Carpenter byl v roce 1942, kdy dobrovolně nastoupil do americké armády, třicetiletým učitelem historie na střední škole v Illionis. Po příjezdu do Francie v roce 1944 mu bylo přiděleno letadlo L-4 Grasshopper. Tento průzkumný letoun, dříve označovaný názvem O-59, byl válečnou verzí stroje Piper J-3 Cub, jehož nejnovější verze obsahovala čtyřválcový čtyřtaktní motor Continental A-65-8. I přesto, že byl Piper J-3 Cub původně určen pro civilní použití, díky svým schopnostem začal být brzy po spuštění jeho výroby v roce 1938 také používán americkou armádou. 

Jeho nová armádní verze L-4 byla vybavena silnějším motorem Continental O-170, který dosahoval maximální rychlosti 136 km/h. Na jednu nádrž byl Grasshopper schopen uletět vzdálenost 305,7 km a byl proto americkou armádou používán jako výcvikové, výzvědné nebo transportní letadlo. Především v první linii bojů tento lehký letoun sloužil jako přímá podpora pozemních sil. První zkoušky modelu O-59 byly uskutečněny v roce 1941 a v období druhé světové války jich bylo vyrobeno přes 6000 kusů. 

Po obdržení letadla byl Carpenter přidělen na průzkumné mise jako dělostřelecký pozorovatel. Tato role ho však po čase přestala bavit a začal přemýšlet, jak by svůj stroj a výborné letecké schopnosti využil pro důležitější úkoly než jen výzvědné a podpůrné operace. Carpenter při jedné z průzkumných misí ve Francii viděl, jak se jeho kolegové, piloti podobných průzkumných a spojovacích letadel jako Aeronca L-3 nebo Stinson L-5, rozhodli na svá letadla připevnit zbraně a následně své podpůrné stroje použít v boji proti nacistickému Německu.

Na vzpěry křídel svého L-4 Grasshopperu, který pojmenoval po ženách pracujících v americkém těžkém a válečném průmyslu jako Raketová Rosie (Rosie the Rocketeer), proto umístil nejdříve dvě M1 bazuky. Ruční protitanková bazuka M1 byla první zbraní podobného typu, která byla poprvé použita při amerických operacích v severní Africe v roce 1942. 

Později na svou Raketovou Rosie připevnil Carpenter šest vylepšených ručních raketometů verze M9, které byly vyvinuty mezi roky 1944 a 1945. Ty byly schopné pracovat s 60mm protitankovými raketami kumulativního účinku M6A3 HEAT, které dokázaly prorazit pancéře tanků o tloušťce 105-125 mm. Maximální dostřel tohoto ručního raketometu byl 370 m, ale nejvíce účinný byl na vzdálenost pohybující se okolo 150 m.  

Letoun L-4 Grasshopper

Každá prázdná bazuka vážila přes 6,5 kg a střela M6A3 okolo 1,6 kg. Letoun L-4 se proto stal poněkud přetíženým, ale ani to nebránilo Carpenterovi, aby se s ním vydal do otevřeného boje. V průběhu bitvy u francouzského Arracourtu v září 1944 byl proto schopen zneškodnit hned několik německých obrněných vozidel a dva německé střední tanky Panther vážící 45 tun. Elektrický odpalovací mechanismus bazuk měl Carpenter připevněný ve svém kokpitu. Byl proto schopen odpálit každou z raket zvlášť nebo všechny společně v salvě, čímž znásobil sílu jejich účinku vyvinutou proti německému pancíři.   

O majoru Carpenterovi a jeho Raketové Rosie se brzy začalo psát v americkém tisku. Podle informací z dobových periodik Carpenter do konce druhé světové války poškodil několik německých obrněných vozidel a 14 tanků, mezi nimiž měly být také dva těžké německé tanky Tiger I. Za své úspěchy byl po skončení války povýšen do hodnosti podplukovníka a oceněn několika vyznamenáními, mezi které patřila také Stříbrná hvězda s dubovými listy (the Silver Star with Oak Leaf Cluster) za chrabrost v boji proti nepříteli. 

 

Tagy článku