foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Ulrike Meinhofová
Ulrike Meinhofová byla členkou nechvalně známé teroristické organizace Frakce Rudé armády. Skupina se dopouštěla pravidelně trestné činnosti související s terorismem, únosy a dalšími zločiny.
Vraždy, atentáty, loupeže, teroristická činnost. To byla aktivita západoněmecké ultralevicové Frakce Rudé armády (do povědomí vstoupila jako Skupina Baader-Meinhofová), jejíž součástí se stala také Ulrike Meinhofová. Ale popořádku. Příběh Meinhofové se skutečně vymyká běžným standardům, které jsou kladeny na ženy jako ,,ochranitelky" rodinného krbu.
Psali jsme
Yang Kyoungjong byl korejským vojákem, který měl bojovat ve třech různých armádách - japonské, sovětské a německé. Někteří historikové však zpochybňují,...
Meinhofová se narodila v roce 1934, když jí bylo 6 let, její otec zemřel na zhoubnou nemoc. Ulričina matka, původní profesí učitelka zemřela na rakovinu v roce 1954. Meinhofová byla dívkou širokých zájmů, zapsala se začátkem 50. let na univerzitu v Marburgu, kde studovala němčinu, sociologii a filozofii.
V roce 1957 přestoupila na univerzitu v Münsteru, kde se seznámila se španělským marxistou Manuelem Manuelem Sacristánem a následně vstoupila do Socialistického německého studentského svazu. Odtud to byl již jen krůček krok od vstupu do Komunistické strany Německa, která však byla zakázána. V 27 letech se Ulrike vdala za Klause Rainera Röhla a o rok později se manželům narodila dvojčata. V tomto období ještě nedošlo k myšlenkovému přerodu Meinhofové v radikálku, ale to se mělo již brzy změnit.
V roce 1968 došlo k atentátu na jednoho z vůdčích představitelů studentského levicového hnutí Rudiho Dutschkeho. Ten se nakonec nezdařil, ale Meinhofová k němu zaujala své stanovisko, když v dubnu 1968 napsala, že ,,protest je něco, když říkám, že se mi něco nelíbí. Odboj je pak něco, když se postarám o to, aby se něco, co se mi nelíbí, už neopakovalo." Radikální proměna myšlení pak směřovala další kroky Meinhofové na cestu, která byla lemována převážně zločinem.
Psali jsme
29. září 1957 došlo v SSSR k třetímu nejhoršímu jadernému incidentu, který byl kdy zaznamenán. V sovětském závodě Majak na výrobu plutonia...
V roce 1970 vzniká ultralevicová teroristická Frakce Rudé armády (Rote Armee Fraktion - RAF), jež sdružovala podobně naladěné radikály jako Meinhofová. Jejími členy také byli Andreas Baader, Gudrun Ensslinová, Horst Mahler, Irmgard Möllerová a další. Skupina se sama chápala jako jakési novodobé partyzánské či guerillové hnutí, jejíž činy měly své opodstatnění navzdory tomu, že při nich umírali nevinní lidé.
A skupina dala o sobě nekolikrát velmi hlasitě vědět. Jednou z jejích prvních ,,zakladatelských" akcí bylo osvobození levicového radikála Andrease Baadera, který si odpykával trest za žhářský útok. Skupina pečlivě naplánována Baaderovo osvobození, když si Meinhofová pod záminkou rozhovoru s ním vyžádala osobní setkání. To měl proběhnout ve studovně v Německém ústředním institutu pro sociální otázky v Berlíně-Dahlemu. Tam došlo k přestřelce, při byl jeden zaměstnanec institutu zraněn, cíl však skupina splnila - Baader byl nyní volný. Skupina si osvojila násilí jako základ svého počínání. V tom je utvrdil i výcvik, který ,,novodobí partyzáni" podstoupili u palestinského hnutí Fatah.
Frakce Rudé armády pokračovala ve svých teroristických aktivitách dál, současně se začala smyčka okolo ní utahovat. V letech 1970-1972 RAF provedla několik přepadení bank, následovaly bombové útoky na vybrané cíle, jež představovaly především americké jednotky v Západním Německu, a také příslušníci policie, kterými zvlášť Meinhofová pohrdala. Je jasné, že tato ,,veřejná" aktivita vyvolá zákonitě reakci bezpečnostních složek, která byla vzhledem k činosti RAF skutečně nebývalá. Policie pečlivě zorganizovala své akce, jejímiž výsledky bylo nejprve zatčení Baadera, poté i Meinhofové a Ensslinové.
Psali jsme
V roce 1968 propukl vážný konflikt mezi KLDR a USA, Severokorejci zajali americkou špionážní loď USS Pueblo a napětí začalo stoupat.
Teror sice konečně utichl, v RAF však propukly spory ještě před blížícím se soudem o to, kdo skupinu vlastně dál povede, ,,otcové-zakladatelé" RAF se však rozhádali a slovo Meinhofové, už zdaleka nemělo takovou váhu jako předtím. Meinhofovou oddělili od ostatních a ve vězení v Kolíně nad Rýnem zůstala v úplné izolaci. Podařilo se jí však propašovat z něj několik dopisů, v jednom z nich schvaluje likvidaci izraelských sportovců na olympiádě v Mnichově v roce 1972 palestinskými teroristy. V listopadu 1974 soud vyřkl nemilosrdný ortel: Meinhofová byla odsouzena k 8 letům odnětí svobody, posléze byla přesunuta do věznice Stammheim.
Následný soudní proces ji kladl za vinu 4 vraždy a vícenásobný pokus o ni. Proce ve Stammheimu začal v květnu 1975 a byl velmi mediálně sledovaný. Nicméně Meinhofová se verdiktu již nedočkala. 9. května 1976 byla nalezena oběšená na ručníku v cele. Tak zněla i oficiální verze úmrtí Meinhofové, nicméně tu její rodina a blízké okolí rozporovala, podle nich se stala Meinhofová obětí vraždy. Neslavně skončili i další členové skupiny. 18. října 1977 byli nalezeni ve svých celách mrtví Baader a Ensslinová.
Psali jsme
Dne 1. 6. 1953 se uskutečnila v tehdejším Československu měnová reforma, po skončení druhé světové války již druhá. Lidem znehodnotila jejich...
Činnosr RAF pokračovala i bez jejích zakladatelů. Jako jednu z největších akcí můžeme hodnotit přepadení západoněmeckého velvyslanectví ve Stockholmu v dubnu 1975. Členové RAF požadovali propuštění zatčených osob skupiny. 12 hodin trvalo obléhání ambasády a životem za ně zaplastili dva rukojmí a dva únosci. Aktivita následovníků druhé, respektive třetí generace, která se zaměřovala především na páchání atentátů, trvala až do roku 1998, kdy byla rozpuštěna.
Zdroj: history.com
Tagy