,,Uničtožtě Gitlera" - sovětské pokusy o atentáty na rakouského vůdce nacistického Německa

,,Uničtožtě Gitlera&quote; - sovětské pokusy o atentáty na rakouského vůdce nacistického Německa
Autor: archiv redakce
19 / 05 / 2019, 16:00

Na Adolfa Hitlera byly naplánovány nebo uskutečněny desítky atentátů. Bohužel pro lidstvo ani jeden stoprocentně nevyšel. Zatímco o pokusech západních spojenců se dnes ví už skoro všechno, podobné snahy ze strany Stalinova Sovětského svazu zatím stále halí rouška zapomnění.

Těmi, kdo na popud světového diktátora číslo 2, Gruzínce Josefa Stalina, měli zabít zločince číslo 1, Rakušana Adolfa Hitlera, byli příslušníci Zvláštní skupiny Samostatné motostřelecké brigády zvláštního nasazení OMSBON NKVD. Ta vznikla už 26. června 1941, tedy jen čtyři dny po německém napadení SSSR a tvořily ji dva pluky složené jak z dobrovolníků - cizích politických emigrantů (vesměs komunistických Němců), tak špičkových sovětských sportovců, lidí s nadprůměrnou fyzičkou. Velitelem byl určen přední sovětský diverzant plukovník Pavel Sudoplatov, příslušník Čeky už od roku 1921 a muž s krví mnoha politických odpůrců bolševismu na rukách. Válečné ostruhy si vysloužil během španělské občanské války, kdy působil coby nadporučík jako organizátor republikánských partyzánských oddílů. 

V roce 1938 už byl ale zpět z fronty, a při své misi v západní Evropě se mu povedl atentát na ukrajinského nacionalistického a fašistického vůdce Konovalce. I díky tomu se štěstím unikl následným fanatickým Stalinovým čistkám v armádě i policii. Do sibiřského gulagu byl tento zavilý stalinista poslán až po vůdcově smrti v roce 1953, ale proces s ním začal až o pět let později. U soudu „vyfasoval“ 15 let a všechny si je počítaje v to i vazbu před procesem také poctivě odseděl. Během vězení prodělal tři infarkty a oslepl na jedno oko, ale jako pravý nezdolný sovětský mužik vše přežil a dožil se propuštění v roce 1968. Až do své smrti v roce 1996 ve věku 89 let pracoval jako překladatel a spisovatel (psal hlavně o svých akcích za Velké vlastenecké války). Čtyři roky před smrtí byl plně rehabilitován.

psali jsme: Statečného kněze a bojovníka proti nacismu Dietricha Bonhoeffera oběsili těsně před koncem války. Od záchrany ho dělily pouhé dny

Ale zpět do roku 1941: nyní byl tento muž, který nemohl tušit, jak se k němu zachová vlastní země, určen na post velitele 2. oddílu NKVD, vyčleněného pro diverzní akce po celém světě. On byl tím, kdo měl stejně jako britská SOE daleko na západě, „podpálit Evropu“- tentokrát ale z východu.

První plán na zabití Hitlera byl vypracován už na podzim 1941, kdy se zdálo, že padne Moskva a Hitler ji po dobytí navštíví. Z toho málo, co je známo, se ví jen to, že k atentátu mělo dojít v Bolšom těátre. Po zázračné ofenzivě Rudé armády ale byli Němci od bran ruského hlavního města vrženi stovky kilometrů zpátky.

Do dalšího plánu na Hitlerovo odeslání do pekla byla zapojena sovětská agentka, herečka Olga Čechovová. Žila v Německu a podílela se i na odbojové činnosti skupiny německých komunistů, zapojených do legendární špionážní organizace Rudá kapela. V listopadu 1940 se tato sovětská „Mata Hari“ podílela na organizování schůzky Göringa a Ribbentropa s Molotovovem, ke které naštěstí - pro budoucí osud Evropy - nedošlo. Stalin nyní chtěl krásnou ruskou „bělogvardějku“, která byla osobní přítelkyní a modlou jak Evy Braunové, tak Göringa a Goebbelse, použít jako volavku.

psali jsme: Adolf Hitler byl blekotající feťák, říká novinář a spisovatel Norman Ohler

Čechovová, která zásobovala Stalinovu Stavku důležitými informacemi a pikantnostmi z Hitlerovy ložnice, přijala ve svém salonu v prosinci 1941 na žádost známého německého boxera Maxe Schmellinga ruského boxera Igora Miklaševského. Ten, ve skutečnosti Sudoplatův agent, se za německé linie dostal pod krycí rouškou dezerce z Rudé armády. Díky své krásné ochránkyni se Miklaševský při svém plánování atentátu na Hitlera i dalších zpravodajských operací dostal do samého středu berlínské smetánky, ale příkaz k odstranění Hitlera byl v roce 1943 Moskvou zrušen. Stalin se totiž obával, že by po Hitlerově smrti Západ s Němci uzavřel mír a všichni společně by se vrhli na SSSR. Jako náplast dostal ruský boxer za úkol spáchat atentát na šéfa protisovětské propagandy Vsevoloda Blumenthala, také sovětského dezertéra. Po splnění své mise zmizel v roce 1944 do Francie, kde i přes zranění v boji po boku maquis úspěšně zpravodajsky pracoval proti Vlasovovým emigrantům až do konce roku 1946, kdy se vrátil zpět do vlasti. Byl vyznamenán, ale pro své zranění už nemohl aktivně boxovat. Stal se tedy aspoň trenérem, a to až do své smrti v roce 1990.

V říjnu 1944 seskočili v Jugoslávie na území ovládané Titovými partyzáni dva sovětští zpravodajští důstojníci. Partyzáni je na příkaz z Moskvy doprovodili do německého týlu, odkud vlakem odjeli pod krycí legendou válečných korespondentů Luftwaffe nadporučíka Kruigera a poručíka Lemana. Ve skutečnosti se jednalo o dvojici německých komunistů a Sudoplatových zabijáků, Heinze Müllera a Paula Lempeho. První byl za své přesvědčení vězně až do roku 1943 v koncentračním táboře Dachau, ale pak byl kvůli rostoucím německým ztrátám poslán jako letecký mechanik nejprve na západní a pak na východní frontu. 4. ledna 1944 se mu podařilo na Krymu unést letoun Ju-52 a přeletět s ním frontu. Prošel pak výcvikem ve zpravodajské škole, kde se seznámil s Lempem a jejímu veliteli plukovníku Korotkovi navrhl, že se nechá vysadit v Berlíně - a zabije Hitlera.

psali jsme: Operace Foxley a Iron Cross - neznámé plány předchůdců CIA zabít Hitlera

Oběma špionům se na falešné doklady opravdu podařilo proniknout až do Berlína, kde navázali kontakt s malou, asi 15 člennou místní odbojovou skupinou. Od ní mimo jiné získali informace o zahájení výcviku teroristé organizace Vehrwolf  a další důležité zprávy, mimo jiné podrobnosti o obraně Berlína. Společně také plánovali atentáty na vysoké představitele ústředí RSHA a říšského kancléřství. Müller se dvěma komplici 3. března 1945 v přestrojení za německého polního četníka na dálnici přepadli vůz s vysokými důstojníky SS. Sice se je podařilo zlikvidovat, ale pak se na scéně objevilo další auto, tenkrát obsazené muži nacistické SD. Došlo k boji, a i když se Müllerovi podařilo nacisty zlikvidovat, musel i se svými muži uprchnout, protože se na místo začaly sjíždět německé posily. Za jejich akci na jejich hlavu vypsalo německé velení nejdříve odměnu 100000 říšských marek, která byla 12. dubna, kdy na město už útočila Rudá armáda, zvýšena na rovný milion marek. Právě s ohledem na blížící frontu ale po tomto neúspěchu Müller rezignoval na svůj neustále vylepšovaný plán zabít Vůdce Adolfa Hitlera a se svou skupinou se zaměřil spíše na diverze usnadňující postup Rudé armády. 23. dubna 1945 si ona němečtí výsadkáři konečně mohli sundat nenáviděné německé uniformy. Po spojení se zpravodajským důstojníkem Čujkovovy 62. armády, útočící na centrum Berlína, předali oba muži detailní plány obrany poslední Hitlerovi linie, osobním Hitlerově krytu pod Reichstagem a bunkru RSHA. Tím výrazně urychlili závěrečné boje o Berlín, Hitlerovo sídlo.

Po válce se stopy po Lempem ztrácí, zatímco Müller se vrátil k létání a léta pracoval u dopravního letectva komunistické Německé demokratické republiky.

 

Zdroj: M. Kovář: Diverzanti a agenti v akci

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace