Unikátní objev na Sibiři: Vědci našli 50 000 let staré mládě jeskynního lva

Unikátní objev na Sibiři: Vědci našli 50 000 let staré mládě jeskynního lva
Autor fotografie: Screenshot YouTube
21 / 11 / 2017, 16:00

Vědcům se podařilo najít v sibiřském permafrostu 50 000 staré mládě vyhynulého jeskynního lva. Doufají, že se jim ho podaří naklonovat.

Zmrzlé mládě vyhynulého jeskynního lva nalezený vědci v sibiřském permafrostu, se podle nich nachází v perfektním stavu. Měří 46 cm a váží 4 kg. Významný objev představili vědecký tým ve městě Jakutsk, hlavním městě republiky Sacha. Mláděti mohlo být mezi 6 a 8 týdny, když z neznámých důvodů zemřelo. Na vzácný objev se přišlo náhodou, když jeden zobyvatelů objevil v září neidentifikovatelnou zdechlinu.

psali jsme: VIDEO: Archeologové našli na Sibiři 3 000 let starého ,,Vlada Napichovače"

Perfektní stav mláděte je dán především extrémně chladnými podmínkami, v nichž mládě žilo. Tyto podmínky napomohly tomu, že tělo zvířete je v prakticky v neporušeném stavu. Zachovaly se všechny kosti šelmy včetně kůže a srsti a také velké části měkkých tkání. 

Podle vědců vědce to zvýšilo rovněž naděje, že by mohl být jeskynní lev přiveden znovu k životu za pomoci klonování.

,,Mládě lva je skvěle zachovalé včetně všech končetin," prohlásil Albert Protopopov z místní Akademie věd. Podle něho nejsou na těle mláděte žádné stopy po zranění. Prototopov k objevu řekl, že podstatnější výsledky se dají očekávat zhruba po třech letech výzkumu zmrzlého těla.

psali jsme: Sibiř taje a již zapomenuté smrtelné choroby se dostávají opět na svět

Jeskynní lvi byli svého času největšími kočkovitými šelmami, žijící ve chladných oblastech na severní polokouli.

Tento objev byl učiněn dva roky poté, co stejný vědecký tým našel novorozená mláďata jeskynního lva, které nazval Uyan a Dina. Ty však byli na rozdíl od nově objeveného mláděte stará maximálně týden či dva.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace