US Air Force chtělo z SR-71 záchytný stíhač s rychlostí 3 Machy

US Air Force chtělo z SR-71 záchytný stíhač s rychlostí 3 Machy
04 / 10 / 2019, 16:00

YF-12A "Blackbird" byl experimentální stíhací záchytná verze průzkumného letounu Lockheed A-12. Během letových zkoušek 1. května 1965, YF-12 stanovila rychlostní rekord výkonem 2,070.101 mph a výškový rekord 80,257.65 stop.

Práce na letadle byly zahájeny v tajnosti na konci 50. let minulého století v kancelářích skupiny Skunk Works fungující pod firmou Lockheed. Prezident Lyndon Johnson oznámil existenci letadla 29. února 1964. Po tomto oznámení letadlo dostalo označení YF-12A. 

Původní plány počítaly s výrobou 93 strojů pro letectvo Spojených států, ale tehdejší ministr obrany McNamara odmítl na drahý stroj uvolnit peníze a vznikly pouhé tři prototypy. Dva z nich byly předány NASA na testy ke studiu tepelných, konstrukčních a aerodynamických účinků letů při rychlostech 3 Machy ve velké výšce. Černě zbarvený YF-12 byl vyroben převážně z titanové slitiny, což mu umožnilo, aby vydržel vysoké teploty vznikající  ve vysokých rychlostech. 

Tým Skunk Works do stroje implementoval silný radar AN / ASG-18, který byl schopen detekovat cíle až 500 kilometrů daleko a YF-12 byl vyzbrojen čtyřmi střelami AIM-47, které dosahovaly rychlosti Mach 4, a jejich dolet byl okolo 160 kilometrů. Pronikající sovětské bombardéry s jaderným nákladem by měly velký problém...

I když tento program přinesl velké množství údajů, byl ukončen ke konci 70. let, kdy se NASA posunula od rychlosti k účinnosti. Během svého devítiletého života výzkumný program YF-12 provedl 297 letů a stroje ve společném programu NASA a amerického letectva nalétaly přibližně 450 letových hodin.

Pouze jeden YF-12 se zachoval dodnes. Je vystaven v US Air Force Museum na letecké základně Wright-Patterson Air Force Base v Daytonu ve státě Ohio.

YF-12A

ZdroJ: NASA, We Are Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace