USA pod mexickou ,,kuratelou"? Útok měl být během první světové války koordinován s císařským Německem

USA pod mexickou ,,kuratelou&quote;? Útok měl být během první světové války koordinován s císařským Německem
Autor: Antonio Casasola, volně k použití|Popisek: Mexický prezident Venustiano Carranza (třetí zprava)
29 / 07 / 2021, 10:00

Poměrně neznámou kapitolou mexické historie zůstává zvažované napadnutí části území USA Mexikem v probíhající první světové válce.

Mexiko vedené prezidentem Venustianem Carranzou se zabývalo tím, že by se spojilo s císařským Německem a zaútočilo na USA ve snaze získat ztracená území, které zabraly USA v polovině 19. století, jako například Utah, Nové Mexiko, Texas či Arizonu.

V lednu 1917 německý ministr zahraničí Arthur Zimmerman poslal kódovaný telegram Heinrichovi von Eckardtovi, německému vyslanci v Mexiku. V něm měl vyslanec Německa, vedoucí síly tzv. Ústředních mocností, učinit Mexiku nabídku, která by z nich udělala spojence proti státům Dohody, a Německo by dalo Mexiku volnou ruku ve znovudobytí jeho ztracených teritorií, které se staly v 19. století neoddělitelnou částí USA. V tom ohledu by pak Německo poskytlo vojenskou pomoc.

Součástí nabídky, a tedy případné dvoustranné aliance, měla být velkorysá finanční podpora Mexiku a také společný postup v případě uzavření míru, který by následoval po skončení první světové války.

Podle knihy antropologa a historika Friedricha Katze ,,Tajná válka v Mexiku" nařídil Carranza vládě, aby se tímto návrhem zabývala a prostudovala jej. Důvod, proč že se Carranza možným spojenectvím zabýval, je nasnadě. V jeho očích zabraly USA zmíněná území ilegálně a Mexiko tak mělo právo na jejich znovuzískání.

Nicméně když mexičtí nejvyšší političtí představitelé studovali německý návrh, došli k závěru, že v případě vpádu na americké území by Německo Mexiku nemohlo poslat dostatečnou výzbroj a munici a znovudobytí států, které patřily dříve Mexiku, by vedlo k permanentnímu konfliktu s USA.

Katz ve své knize dále uvádí, že Carranza se na druhé straně nechtěl do války s USA hrnout a nakonec byl k této možnosti zdrženlivý. Válka by nastala jen v případě, že by Američané zaútočili na mexická ropná pole.

Šifrovaný telegram neušel německým nepřátelům. Byl posléze rozluštěn Brity, kteří jej následně předali Američanům. Z plánů však stejně sešlo a z možné invaze, která měla být brána jako jakási mexická ,,reconquista", se stala nikdy nezrealizovanou možností.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace