Usedl za kanón, pálil a klesal ke dnu smrti vstříc: Australan dostane po 78 letech Viktoriin kříž

Usedl za kanón, pálil a klesal ke dnu smrti vstříc: Australan dostane po 78 letech Viktoriin kříž
Autor fotografie: Wikimedia Commons|Popisek: Edward ,,Teddy" Sheean (vpravo)
03 / 09 / 2020, 16:30

Nebývá zvykem, aby prestižní ocenění Viktoriin kříž dostal námořník in memoriam po 78 letech. Této cti se posmrtně dostane australskému námořníkovi Edwardovi ,,Teddy" Sheeanovi.

Edwardovi ,,Teddy" Sheeanovi bylo v roce 1942 teprve 18 let, když se plavil na australské korvetě HMAS Armidale. Málo zkušenému námořníkovi však osud přichystal těžkou zkoušku, při níž ovšem obstál se ctí, i když při tom sám ztratil život.

Když na konci listopadu 1942 korveta opustila přístav Darwin i se Sheeanem na palubě plavila, dostala se do hledáčku japonských letounů. Ty nechtěly prováhat vhodný okamžik a 1. prosince na Armidale zaútočily.

Dvě torpéda stačila k tomu, aby zpečetila osud australské korvety, která začala rychle klesat ke dnu. Kapitánův rozkaz zněl jasně: všichni opustit loď. Jenže mladík Sheean, sám zraněn při útoku, se rozhodl rozkaz ignorovat, místo toho neváhal a pohotově zasedl za protiledlový kanon a začal nemilosrdně pálit na vzdušného nepřítele.

Sheean pak pokračoval ve střelbě, aby mohli jeho kamarádi opustit bezpečně potápějící se loď, která byla odsouzena k záhubě. Sestřelil nejméně jedno nepřátelské letadlo. Právě svým hrdinským činem dokázal zachránit řadu svých spolubojovníků. Sám však při své akci zahynul a klesl s lodí na dno.

Z posádky čítající 149 mužů jich nakonec přežilo i díky Sheeanovi 49. Přeživší pak byli z Timorského moře následně zachráněni. Sheean, ač jen 18letý, se stal australskou legendou. Jsou po něm pojmenovány památky, australské námořnictvo dalo po něm název jedné ponorce.

Během let se pak australské námořnictvo a další činitelé vehementně snažili o to, aby Sheean dostal in memoriam Viktoriin kříž. To se však nepodařilo ani v roce 2013, ani o šest let později. Úsilí se však nakonec vyplatilo a britská královna Alžběta II. dala svolení k tomu, aby mohl být mladý námořník vyznamenán. Sheean bude 101. Australanem, kterému se dostane cti v podobě prestižního Viktoriina kříže. A můžeme říct, že plným právem.

 

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku