Usměvavý válečník - medvěd Wojtek v polské armádě proti Hitlerovi

Usměvavý válečník - medvěd Wojtek v polské armádě proti Hitlerovi
Popisek: Wojtek
01 / 11 / 2019, 18:30

Poté, co Německo za druhé světové války zaútočilo na SSSR, obnovil Stalin na žádost Spojenců diplomatické vztahy s Polskem, které si předtím s Hitlerem rozdělil. Za podmínek smlouvy May-Sikorsky byli polští vojáci propuštěni ze sovětských lágrů a bylo jim umožněno se znovu zformovat pod velením generála Władyslawa Alberta Anderse. A nebojovali sami, po jejich boku bojoval i syrský medvěd Wojtek.

Následně bývalý polský II. sbor, který obdržel neoficiální název „Andersova armáda“, šťastně opustil Sovětský svaz a připojil se k spojeneckým silám.

V roce 1942 se v Íránu polští vojáci setkali s chlapcem, který nesl opuštěné medvídě. Vojáci za mládě nabídli konzervy, čokolády, kapesní nůž a nějaké peníze. Medvědí mládě pojmenovali polským jménem „Wojtek“, což je zkratka pro „Wojciech“ a znamená to „usměvavý válečník“.

Wojtek jako mládě

Mládě bylo tak malé, že nemohlo jíst samostatně nebo normálně polykat jídlo, takže ho vojáci krmili improvizovanou bradavkou. Aby mládě zůstalo v teple, spal Wojtek na hrudi vojáka jménem Piotr, který ho učil vojenským pozdravům a hrál si s ním.

Jak Wojtek rostl, byl formálně přijat do 22. dělostřelecké zásobovací roty. Stal se maskotem roty, měl přiděleno vlastní osobní číslo, oficiální status vojína a později se dokonce stal desátníkem dělostřelectva. Postupem času se Wojtek naučil, jak hlídat, a ve svém volném čase si s vojáky hrál.

Archibald Brown, kurýr generála Montgomeryho, vzpomínal na Wojtka: „Zbožňoval boje s ostatními vojáky a dokonce bojoval se čtyřmi protivníky současně. Skryl své drápy a jezdil s nimi na podlaze, zastavil a předstíral, že bude kousat. Ale nikdy nikomu neublížil.“

Vojenský medvěd získal i nějaké ty špatné návyky. Miloval sladkosti, pil pivo a jedl cigarety.

Brzy byla Andersova armáda přesunuta z Íránu do Palestiny, poté do severní Afriky a poté do Itálie, kde se připojila ke spojeneckým silám účastnícím se italské kampaně. Wojciech Narębski, který sloužil s Wojtkem v 22. Rotě, si vzpomněl: „Bylo přísně zakázáno přepravovat zvířata, ale Wojtek byl již tak slavný a tak populární, že jsme s jeho přepravou neměli žádné problémy.“

Po příchodu do Itálie v roce 1944 byla Andersova armáda odeslána podniknout útok na řadu německých opevnění poblíž Monte Cassina. Útok však nebylo možné provést bez prvotní dělostřelecké přípravy, a polské dělostřelectvo, které tuto oblast aktivně ostřelovalo, naléhavě potřebovalo neustálé doplňování nábojů. Vojáci 22. roty pomohli dopravit granáty, a právě zde se ,,usměvavý válečník“ Wojtek stal ještě slavnějším.

Podle jedné verze unavený voják vyzval Wojtka, aby vzal krabici munice. Medvěd stál na zadních nohách, vzal krabici a odnesl ji k nejbližšímu dělu. Poté se Wojtek vrátil do nákladního vozu a pokračoval v přepravě dalších krabic s náboji. Podle jiné verze přišla iniciativa pomoci od samotného medvěda.

Od té chvíle se Wojtek stal jedním z nejvýkonnějších nosičů nábojů v 22. rotě. Obraz Wojtka nesoucího projektil se stal znakem 22. roty a legenda o medvědovi, který pod palbou nosil granáty, se brzy stala známou mnoha vojskům zapojeným do italské kampaně.

Badge

Po bitvě v Monte Cassinu se konala tzv. Jaltská konference, během níž si vůdci SSSR, USA a Velké Británie rozdělili svět a položili základy poválečného světového řádu. Jedním z nejkontroverznějších témat byla „polská otázka“.

Josef Mojden, bývalý voják Andersovy armády, vzpomínal na tuto dobu: „Vláda v exilu opět ztratila uznání, takže pět let v neustálém strachu ze zabití a riskování životů pro svobodné Polsko bylo vyhozeno do koše. Bylo jasné, že Polsko nebude svobodné, náš boj byl marný. “

V roce 1945 se jednotky Andersovy armády nemohly vrátit do Polska, aniž by se vojáci nemuseli obávat o svou svobodu. Generál Anders strávil zbytek svého života v exilu a v roce 1946 ho komunistická vláda zbavila polského občanství a vojenské hodnosti. Po rozpuštění zůstalo ve Velké Británii mnoho Poláků, kteří se do své země svírané komunismem nevrátili.

Po válce žil Wojtek nějaký čas s několika bývalými vojáky Andersovy armády ve vesnici Hatton nedaleko města Duns. Nakonec byl převezen do zoo v Edinburghu, kde se medvěd seržant stal populárním u místních obyvatel. V roce 1963 ve věku 22 let slavný medvěd Wojtek umírá. Roky jeho života v zajetí ovlivnily jeho psychické zdraví a medvěd už nebyl přátelský, jak jeho bratři ve zbrani znali, když ho přišli do zoo navštívit.

Jeho spolubojovník z 22. roty Wojciech Narębski o medvědovi a svých kamarádech řekl: „Osud Wojtka byl velmi podobný osudu mnoha polských vojáků. Mnoho našich vojáků také ztratilo všechny své příbuzné, byli to sirotci, takže náš medvěd byl sirotek mezi sirotky. Možná proto jsme spolu tak vycházeli?“

Zdroj: WarhistoryOnline.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace