USS Connecticut - největší válečný koráb světa

USS Connecticut - největší válečný koráb světa
15 / 10 / 2019, 13:00

Přepis originálního článku v časopise Ilustrovaný svět z roku 1904, kde autor obdivuje nejnovější americkou bitevní loď USS Connecticut.

Jako téměř ve všech oborech tak i v oboru válečného námořnictví dosáhly rekordu Spojené Státy Severoamerické válečnou lodí pojmenovanou Connecticut.

Kdežto Anglie a Chile mají po dvou lodích o 12.000 tunách (ve stavbě), Rakousko-Uhersko rovněž dvě válečné lodi o 10.600 tunách, má Španělsko jen jednu loď o 9.918 tunách. Ostatní námořské státy mají lodi menší nosnosti.

Spojené Státy mají největší válečnou loď světa. Connecticut měří 137 m. délky, 23 m. šířky, střední ponor jest 7,5 m. a nosnost 17.600 tun; jeho stroje vyvíjejí 16.500 koňsk. sil, takže koráb může uraziti za hodinu 18 uzlů. Pancíř obrněnce jest 228 mm. silný, pancíř věží 254 mm.

Na lodi jest 64 děl; čtyři jsou kalibru 30,5 cm., osm 20 cm., dvanáct 18 cm., dvacet 7,6 cm., dvanáct 4,7 cm., osm 3,7 cm. Vedle toho jsou na lodi ještě jiné rychlopalné zbraně malého kalibru. Zásoba uhlí obnáší 1000 až 2200 tun.

Celkem má válečné námořnictvo Spojených Států v této době dvě stě třicet pět lodí. Celkem jest na válečných lodích Spojených Států 3145 děl, mužstva 44.500.

 

Zdroj: digitalniknihovna.cz Ilustrovaný svět z 29.1.1904

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace