USS Constitution: Nejstarší válečná loď světa v aktivní službě

USS Constitution: Nejstarší válečná loď světa v aktivní službě
Popisek: USS Constitution
28 / 03 / 2019, 16:00

Třístěžňová fregata USS Constitution je v aktivní službě už od roku 1797 a je jedinou americkou válečnou lodí v aktivní službě, která se může pochlubit potopením nepřátelské lodi.

Loď získala jméno podle ústavy Spojených států od prezidenta George Washingtona. Specifická fregata byla větší a více ozbrojená než bylo na konci 18. století běžné. Jejím úkolem bylo poskytovat ochranu lodím amerického obchodního loďstva během války s Francií a berberskými piráty.

psali jsme: Tvořil fantastické návrhy lodí. Joshua Humpreys byl vizionář, který pomohl vytvořit americké námořnictvo

War of 1812: Boston [Image 2 of 26]

Nejznámější jsou ale její úspěchy ve válce s Velkou Británií v roce 1812, kdy USS Constitution porazila pět britských válečných lodí:  HMS  Guerriere, Java, Pictou, Cyane a Levant. Bitva s HMS Guerriere jí vynesla přezdívku " Old Ironsides " a veřejné zbožňování v USA, které ji opakovaně zachránilo od sešrotování. 

Lot 3000-V-4

Loď sloužila i jako vlajková loď ve Středomoří, během občanské války se stala školní lodí, posléze sloužila jako ubytovací/přijímací loď a od roku 1907 je muzejní lodí.

 

Zdroj: World of warships

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace