USS Cyclops - nákladní loď, která zmizela beze stopy

USS Cyclops - nákladní loď, která zmizela beze stopy
Autor: Sargent https://commons.wikimedia.org/wiki/File:USS_Cyclops_1913.jpg|Popisek: USS Cyclops
22 / 12 / 2018, 10:00

Americká loď USS Cyclops představuje dlouhá léta záhadu, která je zatím nerozluštitelným oříškem. USS Cyclops v březnu 1918 zmizel a nikdo neví, co se vlastně stalo. Jednalo se o největší ztrátu na životech v americkém námořnictvu, která nebyla způsobená válečným konfliktem či bojem.

Pokud lodě či parníky, jako byl například Titanic v roce 1912, po sobě zanechaly alespoň nějakou stopu v podobě přeživších pasažérů, tak americká nákladní loď USS Cyclops nezanechala vůbec nic. Zní to možná neuvěřitelně, ale plavidlo jednoho dne jednoduše zmizelo.

psali jsme: Nešťastný příběh USS Cairo z americké občanské války. Ve službě byl pouhý rok, potopila jej na dálku odpálená mina

USS Cyclops byla nákladní loď třídy Proteus, která byla spuštěna na vodu v roce 1910, o sedm let později byla uvedena do služby. 165 metrů dlouhá loď měla výtlak 19 360 tun, mohla plout rychlostí 15 uzlů (28 km/h). Cyclops nejčastěji převážel uhlí, v osudný březen 1918 však na své palubě vezl manganovou rudu.

Loď, která byla plně naložená, a kterou tvořilo 309 mužů posádky, opustila v březnu 1918 brazilský Salvador a vydala se směrem k Barbadosu. Z této středoamerické země měla plout dále do Norfolku ve Virginii, kam vezla náklad manganové rudy. Po splněné misi pak Cyclops měl mířit do domovského přístavu v Marylandu. Jenže nikdy tam nedoplul a loď nevysvětlitelně zmizela. Již po opuštění Salvadoru loď přestala komunikovat.

Co se mohlo před více než 100 lety vlastně přihodit? Cyclops se pohyboval v oblasti zvané bermudský trojúhelník, která nedává spát především záhadologům, podle nichž v této oblasti mizí nejen lodě, ale také letadla, které již nikdo nikdy potom neviděl. Pokud si však odmyslíme poněkud fantastické konstrukce, následné vyšetřování ztráty lodi si pohrávalo s verzí, kdy měla Cyclops potopit ,,zbloudilá" německá ponorka. To však nebylo příliš pravděpodobné. V této oblasti se totiž neměla nikdy nacházet žádná německá ponorka.

psali jsme: psali jsme: Ponorku německého císaře UB-85 prý potopila mořská příšera

Variantu, která je pravděpodobnější, a k níž se někteří historikové přiklánějí, pak představuje neklidné moře a rozbouřené počasí. Je možné, že v kritický okamžik zde řádila bouře, která mohla Cyclops a jeho posádku zahubit. S jistotou to však na druhé straně také nemůžeme tvrdit. Vrak lodi se totiž nikdy nenašel.

1. června byl Cyclops prohlášen oficiálně za ztracený a posádka prohlášena za mrtvou. Každopádně zmizení lodě způsobilo největší ztrátu na životech v americkém námořnictvu, kterou nezpůsobil válečný konflikt či boj.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace