Smolná série torpédoborce USS William D. Porter. Na jeho palubě mohl zemřít i americký prezident

Smolná série torpédoborce USS William D. Porter. Na jeho palubě mohl zemřít i americký prezident
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Americký torpédoborec třídy Fletcher USS William D. Porter
24 / 09 / 2022, 16:30

Americký torpédoborec třídy Fletcher USS William D. Porter měl pořádnou porci smůly, na jeho palubě šlo o život i americkému prezidentovi F. D. Rooseveltovi.

Vše vlastně začalo v roce 1943, kdy bitevní loď USS Iowa měla namířeno i s americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem do Káhiry a pak na Teheránskou konferenci na setkání ,,Velké trojky (Stalin, Winston Churchill a právě Roosevelt). Právě USS William D. Porter měl být součástí doprovodu bitevní lodě USS Iowa. Jenže hned na začátku se něco ,,pokazilo" a předznamenalo tak smolnou ,,sérii" amerického torpédoborce. Při couvání se kotva, s níž námořníci špatně manipulovali, zasekla do vedle kotvící lodi a zničila zábradlí, záchranné čluny a další vybavení. Nikdo naštěstí nebyl zraněn či usmrcen.

13. listopadu 1943 se pak konvoj plavidel v čele s bitevní lodí Iowa nacházel v operačním prostoru německých ponorek. Najednou se ozval výbuch a doprovodné torpédoborce včetně Porteru se začaly chystat na akci proti nepřátelské ponorce. Jenže vše bylo jinak. Ze zádi Porteru se vinou vibrací na neklidném moři uvolnila hlubinná puma, ,,přepadla" do moře a vybuchla. Naštěstí se znovu nikomu nic nestalo.

To se však mělo brzy změnit, když Porter zasáhla obrovská vlna, která zaplavila palubu, strojovnu a zničila kotel. Smetla i jednoho člena posádky, kterého se už nepodařilo najít. Po opravě plavidla byly ,,na programu" cvičné torpédové útoky torpédoborců na Iowu. A tady už šlo Rooseveltovi o život.

Protože šlo o cvičení, námořníci Lawton Dawson s Tonym Faziem, kteří měli na starosti torpéda Porteru, měli odstranit z torpéd roznětky. Udělali to v případě prvního i druhého torpéda. Nikoliv však se třetím. Porter se snažil okamžitě varovat Iowu signální lampou, že bylo odpáleno ,,ostré" torpédo. Nezkušený signalista si však signál vyložil jako přechod Porteru na zpětný chod. Mezitím letělo torpédo na Iowu, která na poslední chvíli zahájila úhybný manévr. Byl tak prudký, že jeden z Rooseveltových ochránců musel popadnout jeho kolečkové křeslo, aby neujelo. Torpédo nakonec vybuchlo ve vodě.

Po tomto incidentu byl raději Porter odeslán na Aleutské ostrovy na ,,hlavní" ostrov Unalaska, kde se připojil k operačnímu svazu 94. Porter pak asistoval v důležité bitvě o Okinawu. Byla to současné poslední mise nešťastného plavidla.

Osudnou se Porteru staly kamikaze. Na loď nacházející blízko Porteru zaútočila skupina sebevražedných letadel. Jedno z nich pak mířilo na Porter, s nímž si však poradil a poškozené letadlo spadlo do moře. Nicméně zpožďovací roznětka v bomě byla dál aktivována a pod kýlem Porteru vybuchla. Ten se začal pomalu potápět, což jeho posádku zachránilo. Záchranné lodě tak měly dostatek času na připlutí k nešťastnému plavidlu. To tak skončilo po třech letech ve službě neslavně. Někteří historikové a spisovatelé pak hovoří o ,,nejprokletějším" americkém plavidlu a asi nejsou daleko od pravdy.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace