USS Wisconsin v Koreji - 406 mm argumentů. Klídek, klídek!

USS Wisconsin v Koreji - 406 mm argumentů. Klídek, klídek!
29 / 03 / 2019, 10:00

15. března 1952 byla bitevní loď USS Wisconsin (BB-64) poprvé ve své historii přímo zasažena. A sice 152mm granátem vypáleným severokorejskou dělostřeleckou baterií. Granát zasáhl štít 40mm protiletadlového postavení na pravoboku. Wisconsin obratem baterii zlikvidoval jednou plnou boční salvou svých devíti 16palcových (406 mm) děl. Po zničení baterie přijali na bitevní lodi rádiový vzkaz od jedné z lodí doprovodu, torpédoborce USS Buck (DD-761). Byla to dvě slova: "Klídek, klídek."

USS Wisconsin je bitevní lodí třídy Iowa. Byla objednána v červnu 1940 jako 4. jednotka své třídy, kýl byl založen ve Philadelphii 25. ledna 1941. Na vodu byla loď spuštěna dva roky po Pearl Harboru, 7. prosince 1943. Do služby vstoupila 16. dubna 1944. Účastnila se znovudobytí Filipín, později útoků proti japonským pozicím na Tchaj-wanu a ve Francouzské Indočíně, Hong Kongu a Okinawě. Podporovala vylodění na Iwodžimě a Okinawě, svými děly ostřelovala různé cíle na ostrovech Hokkaidó a Honšú. 

Po válce se Wisconsin účastnil operace Magic Carpet, Kouzelný koberec, kterou námořnictvo vracelo vojenské jednotky z rozsáhlých oblastí Pacifiku zpět do Spojených států. A 1. července 1948 byl vyřazen do Atlantského záložního loďstva. Ne však nadlouho.

Po vypuknutí korejské války v červnu 1950 se BB-64 vrací 3. března 1951 do aktivní služby; 29. října proplouvá Panamským průmplavem a 21. listopadu kotví v Jokosuce, kde v roli vlajkové lodi 7. loďstva střídá sesterskou BB-62 New Jersey.

Její hlavní úkol spočíval v doprovodu operačního svazu 77 a podpoře operací jeho letadlových lodí. Nejen proto, že nebylo v silách Severokorejců svaz ohrozit, si ovšem "odskakovala" k plnění sekundárních misí v podobě ostřelování různých cílů na tzv. "bombline", bombové linii, a podporovala palbou nasazení 1. divize námořní pěchoty, přičemž jí bylo mj. připsáno zničení severkorejského tanku. Dělostřeleckou podporu pak loď poskytovala opakovaně i v průběhu následujících měsíců.

15. března 1952 operovala u Songjinu a soustředila svou palbu proti nepřátelské železniční dopravě. A odpoledne zde utrpěla první zásah své kariéry: severokorejský 152mm granát poškodil 40mm protiletadlový Bofors a zranil tři muže. Poškození bylo lehké.

Lodě třídy Iowa nesou po devíti námořních dělech 16"/50 (40.6 cm) Mark 7. Mohou vypálit protipancéřový granát Mark 8 o hmotnosti 1225 kg, nebo tříštivé granáty Mark 13 a 14 o hmotnosti 862 kg. Při maximálním náměru 45° činil dostřel přes 38 km.

V poněkud šílených 50. letech byly mimochodem vyvinuty také jaderné granáty Mark 23 "Katie", na lodích Iowa, New Jersey a Wisconsin (Missouri byla od roku 1955 v záloze) pro ně byly upraveny magazíny pod věží II. Katie byla ve výzbroji v letech 1955-1962, aniž tedy víme s jistotou, že je lodě skutečně vezly.

Nicméně zpět k Songjinu. Nápad severokorejských soudruhů dělostřelců střílet na Wisconsin nebyl dobrý a těžko říci, co od výkonu své zbraně očekávali. Šlo patrně o sovětské houfnice M1937 (ML-20), což skutečně nebyly zbraně projektované pro ostřelování bitevních lodí či pro palebné souboje s nimi. A byl to nevýhodný obchod. Dělostřelci poslali Wisconsinu granát o hmotnosti asi 50 kg. Obratem se jim dostalo 7758 kg argumentů. Lakonická reakce torpédoborce Buck tento nepoměr vystihla dobře: "Klídek, klídek." ("Temper, temper.")

Wisconsin bude znovu vyřazen do zálohy v roce 1958, a naposledy se vrátí do služby před válkou v Perském zálivu, v říjnu 1988. Po operaci Pouštní bouře bude opět vyřazen a definitivně pak 17. března 2006. Dnes je muzeem v Norfolku.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace