Utekl před bolševickou revolucí a stavěl letadla pro Američany. Alexander de Seversky razil teorii o vzdušné dominanci

Utekl před bolševickou revolucí a stavěl letadla pro Američany. Alexander de Seversky razil teorii o vzdušné dominanci
Autor fotografie: US Army Air Corps, public domain|Popisek: Alexander de Seversky
02 / 06 / 2021, 16:30

Alexander de Seversky byl významným konstruktérem a designerem, který utekl před bolševiky do USA. Tam konstruoval inovativní letouny pro Američany.

De Seversky se narodil v roce 1894 do rodiny jednoho z průkopníků letectví v Rusku a bylo jasné, že malý Alexander půjde ve šlépějích svého otce. Fakt, že pocházel z rodiny pilota tak předurčilo jeho další profesní dráhu. De Seversky vystudoval univerzitu a narukoval do první světové války jako pilot.

Nicméně poté, co propukla v Rusku bolševická revoluce, De Seversky emigroval do USA, kde měl daleko větší možnosti uplatnit své vědomosti. Již v roce 1923 založil společnost Seversky Aero Corporation, která se specializovala na výrobu leteckých dílů. Na počátku velké hospodářské krize však firma zkrachovala. Díky finanční vzpruze, které se ruskému konstruktérovi dostala, však dostal další příležitost a založil společnost Seversky Aircraft Corporation, která již vyráběla letadla.

Jeden ze známých počinů De Severského společnosti byl dozajista letoun SEV-3. Tento hbitý cvičný letoun, jehož první let se uskutečnil v roce 1933, pokořil několik rychlostních letounů. Celkem vzniklo 31 kusů SEV-3. Dalším letounem z De Severského dílny byl jednomotorový dolnoplošník P-35, jehož první let se konal v roce 1935. Ten se podařilo exportovat do řady jiných států jako například Švédsko, Kolumbie či Ekvádor. P-35 byl prvním stíhacím letounem s celokovovou konstrukcí, zatahovacím podvozkem a krytou pilotní kabinou.

De Seversky byl až radikálním zastáncem vzdušné dominance nad pozemní a námořní silou a ještě více jej v tom utvrdil japonský útok na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor 7. prosince 1941. Za to se mu dostalo nelichotivých přívlastků přirozeně z řad námořních i pozemních velitelů, kteří toto velmi odvážné stanovisko kritizovali.

Právě silné letectvo mělo zajistit převahu ve válce nad nepřítelem a De Seversky apeloval na americkou vládu, aby věnovala právě vybudování mocného letectva náležitou pozornost. Napsal o své myšlence i knihu, která se stala nečekaným bestsellerem, a oslovila i slavného animátora Walta Disneyho, který o zmíněné myšlence natočil i film ,,Vítězství skrz vzdušnou sílu" (Victory Through Air Power) z roku 1942, taktéž velmi úspěšný.

De Severského ideje se staly jedním z impulsů, které podnítily USA k tomu, aby budovaly silné letectvo, z něhož se ve druhé světové válce stala velká zbraň. De Seversky se tak stal uznávaným konstruktérem a designerem, který vlastně svou trochou přispěl k vítězství spojenců ve druhé světové válce. Zemřel ve věku 80 let v roce 1974 v New Yorku.


Zdroj: Russia Beyond

 

Tagy článku