Útokem na Pearl Harbor Japonci probudili spícího obra - jak to jejich velitel předpověděl

Útokem na Pearl Harbor Japonci probudili spícího obra - jak to jejich velitel předpověděl
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Zasažená bitevní loď West Virginia
07 / 12 / 2021, 10:00

Po dlouhých a velmi pečlivých přípravách vypluly 26. listopadu 1941 tři desítky plavidel japonského 1. leteckého loďstva (1. Kókú Kantai) neboli mobilního operačního svazu (Kido Butai) ze zátoky Hitokappu na kurilském ostrově Iturup směrem k Havajskému souostroví. Jejich cílem bylo americké tichomořské loďstvo na základně Pearl Harbor na ostrově Oahu a především jeho letadlové lodě. Pokud se je podaří vyřadit prvním překvapivým úderem, bude mít Japonsko šanci v rychlé válce dosáhnout rozhodujících úspěchů a uzavřít mír dříve, než se projeví nesrovnatelná americká průmyslová síla.

Aby se Japonské císařství mohlo zmocnit oblastí bohatých na suroviny, které potřeboval jeho rozvíjející se průmysl, a jež byly v rukách západních koloniálních mocností, muselo vyřadit ze hry především americké tichomořské loďstvo, jehož hlavní základnou byl Pearl Harbor v Havajském souostroví. Hra to byla mimořádně nebezpečná a rizika si velmi dobře uvědomovalo především námořnictvo. Čtyři pětiny dodávek paliva přicházelo před válkou do Japonska právě ze Spojených států, velmi významné byly dodávky i dalších surovin, a zároveň jeden z čelných představitelů námořnictva, velitel Spojeného loďstva (Rengó Kantai), admirál Isoroku Jamamoto měl nejen díky svému pobytu v USA velmi dobrou představu o průmyslovém i lidském potenciálu této země. A nebyl sám. Japonsko by s Amerikou válku vést nemělo. Pokud s ohledem na své další dobyvačné plány v Asii musí, musí tato válka být překvapivá, musí být rychlým sledem drtivých vítězství, pod jejichž dojmem Spojené státy přistoupí na nově vzniklou situaci a budou ochotny uzavřít pro Japonsko výhodný mír.

Hlavní sílu japonského Spojeného loďstva tvořilo tzv. 1. letecké loďstvo, 1. Kókú Kantai, v jehož čele stál viceadmirál Čúiči Nagumo. Vývoj rozhodujících střetnutí v prvním roce války ukáže, že jeho jmenování nebylo šťastnou volbou. Nagumo zároveň velel 1. divizi letadlových lodí (1. Kókú Sentai) tvořené letadlovými loděmi Akagi a Kaga. Velmi schopný a zdravě agresívní kontradmirál Tamon Jamaguči velel 2. divizi, lodím Hirjú a Sórjú, a 3. divizi, nejmodernějším plavidlům zařazeným do služby teprve nedávno, Šókaku a Zuikaku, velel kontradmirál Čúiči Hara.

Šest velkých a rychlých letadlových lodí s více než čtyřmi stovkami moderních stíhaček, střemhlavých a torpédových bombardérů pilotovaných skvěle připravenými a zkušenými piloty námořnictva, doprovázely dvě bitevní lodě (Hiei a Kirišima ze 3. divize), dva těžké křižníky (Tone a Čikuma, 8. divize), lehký křižník (Abukuma) a 11 torpédoborců 1. torpédové eskadry (Suirai Sentai), a s nimi taky osm zásobovacích lodí a tankerů. Operaci přímo podporovalo třicet ponorek 6. loďstva viceadmirála Micumiho. Většina z nich vyplula do operační oblasti týden před vyplutím úderného svazu.

video: youtube

Operace byla součástí mohutného útoku japonských ozbrojených sil vedených nejen proti Havaji, ale především v jižním směru proti Filipínám a dále do Indonésie. Cílem bylo zmocnit se na suroviny bohatých oblastí, a zároveň vytvořit pevnou obrannou linii táhnoucí se od Kurilských ostrovů, Wake, Marshallovy a Gilbertovy ostrovy, Bismarckovo souostroví k Indonésii, na jejíž zdolání nebude mít nepřítel dostatek sil - a než by se mu mohlo podařit dostatečné síly vybudovat, bude v nevýhodné situaci a vyčerpán ochoten uzavřít mír.

7. prosince 1941 ovšem první útočná vlna v Pearl Harboru americké letadlové lodě nezastihne. Američané budou díky tomu schopni narušit další japonské ofenzívní operace a zahájit vlastní ještě předtím, než jejich průmysl vychrlí na tichomořské válčiště takové množství techniky, že porážka Japonska bude otázkou času. Admirál Jamamoto si tohoto rizika byl jako nadaný, vzdělaný a zkušený stratég dobře vědom. V roli operačního velitele v průběhu války ovšem neměl štěstí. Výchozí předpoklad pro úspěch nevyšel, a potopení či poškození několika starých a pomalých bitevních lodí nemělo jiný než symbolický význam.

Zdroj: nationalinterest.org; iwm.org.uk

Tagy článku