Už nebudou považováni za zrádce národa? Soud povolil obnovu procesu s bývalými premiéry generálem Syrovým a Beranem

Už nebudou považováni za zrádce národa? Soud povolil obnovu procesu s bývalými premiéry generálem Syrovým a Beranem
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Generál Jan Syrový
04 / 05 / 2022, 16:00

Dva bývalí premiéři - generál Jan Syrový a Rudolf Beran - se mohou zbavit nálepky kolaborantů a zrádců. V roce 1947 byli odsouzeni k dvacetiletému žaláři. Nyní by mohlo být všechno jinak, protože Vrchní soud v Praze tento rozsudek zrušil a nařídil obnovu procesu.

Může to být přelomové rozhodnutí: Vrchní soud v Praze zrušil původní rozsudky o odsouzení dvou bývalých premiérů, generála Jana Syrového a Rudolfa Berana a nařídil obnovu procesu. Oba muži stanuli v roce 1947 u před Národním soudem, který jim kladl za vinu kolaboraci s nacisty, respektive v případě Syrového také vlastizradu. Nyní mají šanci se zbavit nálepky kolaborantů a zrádců.

Loni státní zástupce Jan Kopečný z Městského státního zastupitelství navrhl, aby povolil obnovu procesu, ale ten žádost zamítl. S tím nesouhlasil advokát Jakub Backa, jenž zastupuje praprasynovce Syrového, a podal proti tomu stížnost. Vrchní soud v Praze v tomto případě navrhovateli vyhověl.

Podle soudce Vladimíra Stiboříka, který o věci rozhodoval, se objevily důvodné skutečnosti, které ovlivnily vynesení nezávislého rozsudku. V rozhodnutí, které vynesl Vrchní soud v Praze, se hovoří o tom, že dva přísedící, jimiž byli Bedřich Kozelka a Ervín Munk, během samotného procesu v roce 1947 narušili soudcovskou povinnost. Oba přísedící se účastnili porad s nejvyššími funkcionáři KSČ, kde oběma mužům byly předávány instrukce, jak ovlivňovat hlasování. Případ nyní poputuje státnímu zástupci k došetření.

V československé právní historii pak rozhodnutí Vrchního soudu v Praze představuje pomyslný zlom, protože obě výrazné postavy našich dějin stanuly před Národním soudem, jehož průběh v tehdejších podmínkách nesl rysy politického procesu.

Rudolf Beran byl významným agrárním politikem a předsedou vlády. Německá okupace v roce 1939 pro něho znamenala šok a bral ji jako zradu. Navzdory obviněním, která padla při procesu u Národního soudu v roce 1947, Beran podporoval československý odboj, a to i finančně. Jak už bylo zmíněno jinde, Beran byl odsouzen k 20 letům těžkého žaláře, ve věznici na Pankráci musel strpět šikanu, bití a mučení. Později musel trávit trest v Leopoldově, který platil za nejhorší věznici svého typu. Beran umírá v roce 1954.

Generál Jan Syrový byl armádním generálem, legionářem a předsedou vlády, funkci vykonával od 22. září do 30. listopadu 1938. Během okupace se neangažoval ani na jedné straně, nicméně na druhé straně podporoval rodiny lidí perzekvovaných Němci a tajně se souhlasem premiéra Eliáše převedl část prostředků z fondu pro legionáře pro potřeby odboje. 14. května 1945 je Syrový zatčen a odsouzen stejně jako Beran k 20 letům vězení za vlastizradu, které se však objektivně nedopustil. Z vězení vyšel po 14 letech, když byla vyhlášena prezidentská amnestie. Potom Syrový pracoval jako hlídač. Zemřel v roce 1970.

Zdroj: ČT, Seznam Zprávy

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace