V Dánsku sovětská rozvědka selhala na celé čáře. Fiasko umocnila nečekaná překvapení

V Dánsku sovětská rozvědka selhala na celé čáře. Fiasko umocnila nečekaná překvapení
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: šéf NKVD Genrich Jagoda (uprostřed)
17 / 05 / 2022, 16:00

Sovětské tajné služby představovaly důležitý mocenský nástroj komunistického režimu, nicméně v polovině 30. let v Dánsku zažily fiasko.

To, že rozvědka byla nezbytnou součástí totalitního komunistického režimu v Sovětském svazu, o tom netřeba nijak pochybovat. Postupně se profesionalizovala, získávala technické i personální zázemí a její ,,chapadla" sahala vlastně do celého světa. Vždy tomu tak ale nebylo, jako například v ještě ,,dřevních" 20. či 30. letech.

V dané době v podstatě nebyl rok, kdyby jeden či druhý evropský stát nezatkl sovětského agenta, nevyhostil vojenského atašé či další nežádoucí osoby spojené s rozvědnou činností.

V roce 1935 se dopustila sovětská rozvědka v Dánsku selhání po sérii doslova amatérských chyb, které zanechaly šrámy na její pověsti. A proč se to stalo právě v Dánsku, neutrálním státě, který neměl touhu s nikým bojovat? Samotné Dánsko sice sovětskou rozvědku nezajímalo, nicméně tento skandinávský stát hrál významnou úlohu jako klíčová stanice v přenosu informací z Německa do Sovětského svazu.

Ve zmíněném Dánsku v roce 1935 se tak naplno odhalily sovětské ,,rozvědné" chyby, které byly zpunktovány tamními agenty. Klíčovou postavu ,,dánského selhání" se stal agent Alexander Ulanovskij, který byl rezidentem v USA na počátku 30. let. Jeho skupina měla zachycovat tajné vojenské informace z nacistického Německa.

Ulanovskij alias Nathan Sherman a další pracovníci rozvědky obdrželi rovněž ze sovětského ústředí jasné instrukce, aby nerekrutovali v zemi místní komunisty do svých služeb, protože to znamená bezpečnostní riziko.

Ulanovskij a další se však sovětskými instrukcemi odmítli řídit, a to znamenalo rychlý počátek neúspěchu. Kodaňská policie se navíc dostala na stopu Ulanovského spolupracovníka George Minka, Američana, který povzbuzen Ulanovským využíval služeb místních komunistů pro rozvědné účely.

Policie posléze našla a prohledala Minkův konspirační byt, který byl používán pro tajné schůzky. Velkou chybou, která šla taktéž na vrub Ulanovskému, byl fakt, že na tomto jediném místě se v podstatě shromažďovaly veškeré špionážní aktivity Sovětů v Dánsku - zde probíhalo rekrutování agentů, v bytě, setkávali se zde všichni agenti, právě zde byly archivovány tajné zprávy z Německa.

Policie tak měla nabito a 20. února zatkla Ulanovského, tři důležité agenty sovětské rozvědky a deset zahraničních agentů - dva Američany včetně Minka a osm Dánů. Kodaňská mise tak selhala na celé čáře.
Dánové uspořádali soudní proces s Ulanovským a jeho spolupracovníky. Ulanovskij byl odsouzen k 18 měsícům za mřížemi a nakonec jej deportovali do Sovětského svazu, z dalšího ze zatčených Minka se po trestu stal agent (nyní Alfred Herz) vraždící ve jménu NKVD nepohodlné osoby ve Španělsku.

A jaké byly osudy Ulanovského, na kterého Sověti při dánské akci spoléhali? Agenta si nakonec našla sovětská policie, která ho zatkla a odsoudila k 10 letům těžké práce v gulagu. O dva roky později byla zatčena i Ulanovského dcera Maja. Později byl Ulanovskij propuštěn a v 60. letech měl blízko k disidentským kruhům a jeho dcera se dokonce za disidenta i vdala.


Zdroj: rbth.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace