15.2.1898 explodovala v Havaně americká bitevní loď, španělsko-americká válka mohla začít

15.2.1898 explodovala v Havaně americká bitevní loď, španělsko-americká válka mohla začít
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Bitevní loď USS Maine
15 / 02 / 2022, 16:00

Dne 15. února 1898 vybuchla americká bitevní loď USS Maine v havanském přístavu, zahynulo 260 členů posádky. Toto neštěstí eskalovalo napětí mezi Spojenými státy a Španělskem a přispělo k vypuknutí španělsko-americké války o dva měsíce později.

The New York Times napsal: "Dosud není zřejmá příčina exploze. Ranění námořníci z USS Maine to nejsou schopni vysvětlit. Předpokládá se, že bitevní loď je zcela zničena. Exploze otřásla celým městem. Okna byla rozbita téměř ve všech domech."

Zničená USS Maine

USS Maine byla umístěna v Havaně jako symbol podpory USA kubánskému hnutí za nezávislost. Částečně v důsledku tlaku USA Španělsko souhlasilo, že udělí Kubě omezenou autonomii počínaje datem 1. ledna 1898. O měsíc později vypukly nepokoje v Havaně mezi kubánskými rebely a španělskými silami. Americký prezident William McKinley nařídil přesun USS Maine do Havany, aby chránila americký obchodní a vojenské zájmy.

Když se Maine explodovala, podezření okamžitě padlo na Španěly. Don Enrique Dupuy de Lomé, bývalý španělský velvyslanec ve Spojených státech, prohlásil, že tam nebyla žádná šance na španělské zapojení, a že exploze byla nehoda.

Bez ohledu na skutečné příčiny exploze, americká veřejnost reagovala pobouřeně.  "Pamatujte Maine! K čertu se Španělskem! "

Americký tisk, zejména New York Journal Williama Randolpha Hearsta a Pulitzerův New York World, rozdmýchal anti-španělské nálady.

Americké námořnictvo provedla šetření a dne 28. března dospěla k závěru, že USS Maine zničila mina, a přestože tato zpráva nemohla přidělit odpovědnost, bylo předpokládáno, že je to práce Španělska. 11. dubna McKinley požádal Kongres o povolení vyslat vojáky na Kubu. O dva týdny později, Kongres deklaroval válku.

Španělsko-americká válka probíhala na území Kuby, Puerto Rica, Guamu a Filipín a byla to krátká jednostranná válka, kdy americké síly přemohly Španěly a většina bojů skončila v polovině července.

Exploze USS Maine zůstala kontroverzní, soukromé vyšetřování amerického admirála Hymana G Rickoverova v roce 1976 ukazovalo na možný výbuch skladu uhlí, v roce 1998 National Geographic poukázal na trup ohnutý dovnitř, což by nahrávalko teorii miny.

Zdroj: The New York Times

 

Tagy článku