foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Bitva u Čemulpcha
Bitva u Čemulpcha byla součástí japonsko-ruské války v letech 1904-1905. V ní se zaskvěl i odvážný ruský kapitán.
V bitvě u Čemulpcha (9. února 1904) se pak odvíjí i zajímavý a současně nevšední příběh ruského kapitána Vsevoloda Rudněva, který dostal od roku 1902 na povel chráněný křižník Varjag. Když ruská skupina lodí čítající dělový člun Korejec, Varjag a další plavidla odplula do Čemulpcha, ocitla se bezprostředně v japonských kleštích. V noci 8. února adresoval admirál Urjú Sotokiči ultimatum kapitánům kotvících lodích v přístavu, že pokud neopustí místo do poledne následujícího dne, tak na ně japonská přesila zaútočí.
Psali jsme
13. března roku 1881 byl oblíbený car Alexandr II. zavražděn levičáky z ilegální skupiny Vůle lidu (Narodnaja Volja), po výbuchu bomby na mostě...
Zdálo se, že rozumným řešením je v dané situaci uposlechnout ultimatum a neriskovat případné velké ztráty. Kapitán Rudněv však japonskou výzvu rezolutně odmítl i přes to, že ho ostatní kapitáni přemlouvali, aby přístav opustil. Rudněv naopak vyjel vstříc bitvě, která po nesplnění japonských podmínek vypukla.
A bylo to opravdu nerovné střetnutí: Japonci totiž měli k dispozici 1 pancéřový křižník, 5 chráněných křižníků, 1 plavidlo Avízo a 8 torpédovek, kdežto Rudněv kromě Varjagu, kterému velel, disponoval jen dělovým člunem Korejec. Přesto se obě ruská plavidla chopila iniciativy a Varjag zahájil 9. února těsně před polednem palbu na japonskou eskadru, která útok opětovala. Varjag posléze dostal zásah do trupu, čímž došlo k poruše pohonné jednotky. I když se Rusové pokusili pohon spravit, mezitím Varjag zasáhly další střely a vyřadily děla.
Rudněv v bezvýchodné situaci nařídil ústup a návrat do přístavu. Tam se vážně poškozený Varjag vrátil i s Korejcem krátce po 13:00. I když obě plavidla japonský útok přežila, nařídil Rudněv, aby obě byla potopena. První šel ke dnu Korejec, po něm byl potopen i Varjag.
Jistě není bez zajímavosti, že Japonci Varjag později vyzvedli ze dna a opravili jej. Posléze ruské plavidlo používali k výcvikových účelům. V roce 1916 byl Varjag vrácen Rusku, nicméně po bolševické revoluci byl zabaven Brity a a následně sešrotován.
Psali jsme
7. května 1915 německá ponorka U-20 potopila jedním torpédem luxusní parník Lusitania. Neštěstí stálo život 1198 lidí. Následně vstoupily USA do války...
Na druhé straně zmíněnou bitvou Rudněvovo dobrodružství nekončilo. Ač se to stává zřídka, jeho odvážný postoj a posléze i nerovný boj v bitvě u Čemulpcha s přesilou ocenili i sami Japonci. V roce 1907, tedy dva roky po skončení rusko-japonské války, vyznamenal císař Meidži, známý provedením celé řady reforem, neohroženého ruského kapitána Řádem vycházejícího slunce druhého stupně. Tím chtěl připomenout jeho osobní statečnost v boji, jakož i dalších ruských námořníků. Rudněv japonský řád přijal, ale nikdy ho veřejně nenosil.
Zdroj: Russia Beyond, Wikipedia
Tagy