V nerovné bitvě ruský kapitán odmítl kapitulovat. Nepřítel mu udělil vyznamenání

V nerovné bitvě ruský kapitán odmítl kapitulovat. Nepřítel mu udělil vyznamenání
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bitva u Čemulpcha
24 / 06 / 2023, 11:00

Bitva u Čemulpcha byla součástí japonsko-ruské války v letech 1904-1905. V ní se zaskvěl i odvážný ruský kapitán.

V bitvě u Čemulpcha (9. února 1904) se pak odvíjí i zajímavý a současně nevšední příběh ruského kapitána Vsevoloda Rudněva, který dostal od roku 1902 na povel chráněný křižník Varjag. Když ruská skupina lodí čítající dělový člun Korejec, Varjag a další plavidla odplula do Čemulpcha, ocitla se bezprostředně v japonských kleštích. V noci 8. února adresoval admirál Urjú Sotokiči ultimatum kapitánům kotvících lodích v přístavu, že pokud neopustí místo do poledne následujícího dne, tak na ně japonská přesila zaútočí.

Zdálo se, že rozumným řešením je v dané situaci uposlechnout ultimatum a neriskovat případné velké ztráty. Kapitán Rudněv však japonskou výzvu rezolutně odmítl i přes to, že ho ostatní kapitáni přemlouvali, aby přístav opustil. Rudněv naopak vyjel vstříc bitvě, která po nesplnění japonských podmínek vypukla.

A bylo to opravdu nerovné střetnutí: Japonci totiž měli k dispozici 1 pancéřový křižník, 5 chráněných křižníků, 1 plavidlo Avízo a 8 torpédovek, kdežto Rudněv kromě Varjagu, kterému velel, disponoval jen dělovým člunem Korejec. Přesto se obě ruská plavidla chopila iniciativy a Varjag zahájil 9. února těsně před polednem palbu na japonskou eskadru, která útok opětovala. Varjag posléze dostal zásah do trupu, čímž došlo k poruše pohonné jednotky. I když se Rusové pokusili pohon spravit, mezitím Varjag zasáhly další střely a vyřadily děla.

Rudněv v bezvýchodné situaci nařídil ústup a návrat do přístavu. Tam se vážně poškozený Varjag vrátil i s Korejcem krátce po 13:00. I když obě plavidla japonský útok přežila, nařídil Rudněv, aby obě byla potopena. První šel ke dnu Korejec, po něm byl potopen i Varjag.

Jistě není bez zajímavosti, že Japonci Varjag později vyzvedli ze dna a opravili jej. Posléze ruské plavidlo používali k výcvikových účelům. V roce 1916 byl Varjag vrácen Rusku, nicméně po bolševické revoluci byl zabaven Brity a a následně sešrotován.

Na druhé straně zmíněnou bitvou Rudněvovo dobrodružství nekončilo. Ač se to stává zřídka, jeho odvážný postoj a posléze i nerovný boj v bitvě u Čemulpcha s přesilou ocenili i sami Japonci. V roce 1907, tedy dva roky po skončení rusko-japonské války, vyznamenal císař Meidži, známý provedením celé řady reforem, neohroženého ruského kapitána Řádem vycházejícího slunce druhého stupně. Tím chtěl připomenout jeho osobní statečnost v boji, jakož i dalších ruských námořníků. Rudněv japonský řád přijal, ale nikdy ho veřejně nenosil.


Zdroj: Russia Beyond, Wikipedia

Tagy článku