V ohnivém pekle skončilo 2 000 lidí. Tragédie v kanadském Halifaxu ve stínu první světové války

V ohnivém pekle skončilo 2 000 lidí. Tragédie v kanadském Halifaxu ve stínu první světové války
Autor: public domain
09 / 12 / 2020, 16:00

Dne 6. 12. 1917 došlo v kanadském Halifaxu k velké tragédii: Srazila se zde francouzská nákladní loď SS Mont-Blanc s norským plavidlem Imo. Výsledek? Zahynulo 2 000 lidí.

Tragédie, o níž se příliš neví. Přesto byla jednou z největších tragédií, při níž zahynulo přibližně 2 000 lidí. Místo: kanadský Halifax, hlavní aktéři: francouzská nákladní loď SS Mont-Blanc a norské plavidlo Imo. Ráno 6. prosince 1917 neměl nikdo tušení, k jaké katastrofě se v Halifaxu ležící v provincii Nové Skotsko schyluje. K tragédii, která zůstala tak trochu ve stínu stále probíhající první světové války.

Nevíme úplně přesně, jaké příčiny vedly k neštěstí. To, co víme bezpečně, je fakt, že 6. prosince se srazila nákladní loď SS Mont-Blanc, která převážela 3 000 tun výbušnin do Evropy do války, s norským plavidlem Imo kotvícím v přístavu v Halifaxu.

Kolize způsobila požár na francouzské lodi, který se dostal asi po 20 minutách do míst, kde byly uloženy výbušniny. Posléze následoval obrovský výbuch, když náklad, který francouzská loď převážela, explodoval. Síla výbuchu se rovnala 2,9 kilotunám jaderné hlavice. SS Mont-Blanc se tak v okamžitě proměnil v jednu velkou ohnivou kouli, když exploze doslova roztrhala jeho ocelový trup.

Z SS Mont-Blanc v podstatě zbyly pouze dvě ,,rozeznatelné části - část kotvy, která byla nalezena zhruba 6 kilometrů od výbuchu v lese, a jeden kanón z paluby. Všechny budovy, jež se nacházely půl kilometru od výbuchu, byly srovnány se zemí.

Tlaková vlna smetla vše, co jí stálo v cestě - budovy, stromy a další plavidla. V ohnivém pekle nalezlo smrt zhruba 2 000 obyvatel Halifaxu. Umírali však i lidé v blízkém městě Dartmouth. Dalších 9 000 lidí utrpělo vážné popáleniny, ale nakonec dokázali přežít. Výbuch také zdevastoval část infrastruktury Halifaxu.Město se tak z jednoho z největších výbuchů v historii vzpamatovávalo ještě několik let.


Zdroj: militaryhistorynow.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace