V roce 1945 ukradli američtí vojáci italské holčičce dort. Po 77 letech jí ho „vrátili“

V roce 1945 ukradli američtí vojáci italské holčičce dort. Po 77 letech jí ho „vrátili“
Autor fotografie: US Army, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Meri Mion a její dort
26 / 02 / 2023, 14:30

Před 77 lety vojáci americké armády ukradli a snědli dort připravený k 13. narozeninám italské dívky jménem Meri Mion. Americká armáda byla v oblasti během druhé světové války a vytlačovala z Itálie německé okupanty.

Když se Meri Mion a její matka choulily na půdě na své farmě v severní Itálii, ozývaly se výstřely, pršelo a duněly hromy. Bylo 28. dubna 1945 a Němci ustupovali, když se američtí vojáci drali do nedalekého města Vicenza, severozápadně od Benátek.

Mion následujícího rána vylezla z úkrytu a zjistila, že pronikavé zvuky války byly nahrazené sladkou vůní koláče. Měla 13. narozeniny a její matka jí připravila dort. Mezitím američtí vojáci procházeli její vesnicí San Pietro v Gu a dostávali chléb a víno od vděčných místních obyvatel.

Mionina matka vyndala dort z trouby a položila na okenní parapet, aby vychladl. Když ho ale chtěla své dceři připravit, zjistila, že podklad pro dort zmizel. Snědli ho američtí vojáci.

V dubnu 2022 byl ale dort „vrácen“. Meri Mion byla čestným hostem ceremoniálu k 77. výročí příjezdu amerických jednotek do Vicenzy. Oslav se zúčastnily civilní i vojenské orgány města, italští vojáci, karabiniéři, američtí a italští veteráni. Během oslav velitel americké posádky v Itálii plukovník Matthew Gomlak a sgt. Peter Wallis „vrátili“ narozeninový dort 77 let poté, co byl ukraden. Ten nový byl velký bílý ozdobený čokoládou a ovocem.

Devětaosmdesátiletá žena byla gestem amerických vojáků dojata a poděkovala jim, že si na ni vzpomněli a dali jí dort. Dodala, že se o něj podělí se svými blízkými v pátek, kdy oslaví 90. narozeniny. "Budeme jíst tento dort s celou mojí rodinou a vzpomínat na tento úžasný den, na který nikdy nezapomenu," řekla Meri Mion.

Zdroj: washingtonpost.com, dvidshub.net

Tagy článku