V roce 1961 mohly dvě jaderné bomby proměnit Severní Karolínu v mořský záliv

V roce 1961 mohly dvě jaderné bomby proměnit Severní Karolínu v mořský záliv
Autor: Public Domain, USAF|Popisek: Bomba visící na stromě
14 / 12 / 2020, 16:30

24. ledna 1961 se B-52 nesoucí dvě bomby Mark 39, z nichž každá byla 253krát silnější než bomba Little Boy, která zničila Hirošimu, rozpadla v bouři a došlo k odhození obou vodíkových bomb. USA byly jen krůček od obrovské nukleární katastrofy.

Bomby jsou relativně ,,hloupé" a jak říká bývalý ředitel vývoje zbraní v Sandia National Laboratories, Bob Peurifoy, prostě si myslí, že když jsou odhozené z pumovnice, tak jste to mysleli vážně a mají vybuchnout. Takže jediné, co stálo v roce 1961 mezi světem a jadernou katastrofou byl porouchaný spínač.

Tak tomu bylo 24. ledna 1961, kdy bombardér B-52 nesoucí dvě silné vodíkové bomby odstartoval na rutinní misi nad Goldsborem v Severní Karolíně. Během mise došlo v bouři k úniku paliva z letadla a B-52 se najednou začal rozpadat ve vzduchu. Jak se trup točil a mířil zpět k Zemi, odstředivé síly zatáhly za šňůrku v kokpitu, tedy přesně tak, jak by to udělal člen posádky, kdyby chtěl vypustit vodíkové bomby nad nepřátelské území.

První bomba byla nalezena zavěšená na padáku visící ze stromu s čumákem ze stromu proti zemi. Bomba prošla šesti ze sedmi nezbytných kroků k její detonaci. Naštěstí bezpečnostní spínač, známý tím, že selhával, zůstal ve správné poloze a bomba bezpečně přistála.

"Možná bychom teď měli velmi velkou zátoku v Severní Karolíně, kdyby ta věc vybuchla," řekl Jack Revelle, který měl na starosti lokalizaci a odstranění vodíkových bomb. Zato spínač druhé bomby se přesunul do polohy „Arm“, ale z důvodů, které nikdo neobjasnil, nedokázal vodíkovou bombu odpálit a zachránil tak desítky tisíc životů.

Této jaderné nehodě se říká Goldsboro incident.

 

Zdroj: pbs.org, wearemighty.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace