Autor fotografie: Public Domain|Popisek: Skythský kurgan
Tým vědců nalezl nedotčenou hrobku, o které věří, že může být místem odpočinku členů skytských královských rodů. Mohyla je stará více než 2 800 let a mohla by být nejstarším a největším podobným pohřebním místem na Sibiři.
Skythové byli dominantní silou v euroasijských stepích mezi 9. stoletím př.n.l. a prvním stoletím n.l. Stejně jako Mongolové, byli kočovníky, kulturou opřenou o jízdní bojovníky. Stejně jako Mongolové, byli i oni obávanými protivníky pro svou dovednosti v boji. Hérodotos kdysi poznamenal, že Skythové po bitvách pijí z lebek svých padlých nepřátel a nosí pláště z jejich skalpů.
Psali jsme: 130 mrtvých ruských žoldáků po americkém úderu v Sýrii
Skythové po sobě nezanechali žádné trvalé stavby kromě velkých hrobů, naplněných artefakty, včetně klenotů, nádob a zbraní.
Pozůstatky nalezené v podzemních hrobkách mají tendenci být velmi dobře zachovány kvůli extrémní a trvalé zimě. Země je tak chladná, že archeologové dokonce nalezli několik mumií.
Pohřební mohyly, správně nazývané "kurgany", byly od sedmdesátých let předmětem archeologického zkoumání. Kurgany jsou soustředěny v oblasti nazvané sibiřské "údolí králů", podle místa v Egyptě, kde byli pohřbívání faraoni. Kurgany se nacházejí v údolí Uyuk v Tuvě, poblíž Mongolska.
psali jsme: VIDEO: Má zachovalé řasy, vlasy i zuby. Sibiřský led vydal ,,polární princeznu"
Archeologové odhadují, že kurgany mohou mít průměr přes 11 metrů, což je obzvláště lákavé číslo, když vezmeme v úvahu skutečnost, že jiný kurgan, nazvaný Arzhan 2, obsahoval 9 000 zlatých artefaktů. Arzhan 2 byl odkryt na počátku roku 2000.
Nový kurgan byl objeven pomocí satelitu archeologem Gino Casparim z univerzity v Bernu, který při prohlížení satelitních snímků z oblasti, spatřil velkou kruhovou strukturu v bažině řeky Ujuk.
První společná švýcarsko-ruská expedice, která zamířila k hrobce, objevila, že je zcela neporušená. Členové expedice jsou přesvědčeni, že je to i díky mimořádně vzdálené poloze.
psali jsme: VIDEO: Archeologové našli na Sibiři 3 000 let starého ,,Vlada Napichovače"
Radiokarbonové datování umisťuje dřevěné trámy do 9. století před naším letopočtem. To znamená, že je to jeden z nejstarších kurganů na Sibiři. Průměr gigantické hrobky je 140 metrů.
Caspari o svém objevu napsal: "V Eurasii nejsou známy žádné jiné zmrzlé kurgany této velikosti. Je ale také ohrožen díky globálnímu nárůstu teploty. Během příštích let je třeba provádět rozsáhlé vykopávky, aby bylo možné vykopat celý objekt a uchovat si znalosti, které z něj můžeme získat."
Zdroj: History in Orbit