Váhavý ruský admirál na příkaz cara zaútočil na japonskou flotilu a zahynul na palubě své bitevní lodi

Váhavý ruský admirál na příkaz cara zaútočil na japonskou flotilu a zahynul na palubě své bitevní lodi
Autor fotografie: Autor: Neznámý – Volné dílo|Popisek: Bitevní loď Retvizan
20 / 09 / 2021, 11:00

Bitva ve Žlutém moři byla námořní bitva mezi ruským a japonským námořnictvem během rusko-japonské války. V té době byly ruské síly zakotvené v přístavu Port Arthur již šest měsíců blokovány japonskou flotilou.

Ruský místodržící Jevgenij Aleksejev proto připravil plán na prolomení blokády První pacifickou eskadrou, která se měla spojit s loděmi kotvícími ve Vladivostoku. S touto přidanou silou mělo poté carské ruské námořnictvo zaútočit na flotilu admirála Tógó.

Ruský admirál Wilhelm Vitgeft, který byl pouze slabou náhradou svého aktivního předchůdce Makarova, se však postavil proti této strategii a chtěl ponechat ruské síly ukotvené v Port Arthur a podporovat pozemní síly, dokud by nemohla dorazit ruská baltská flotila. Oddaloval svůj střet s Japonci, co to šlo.

Vitgeft věřil, že ruské námořní síly pak přemohou Japonce a vyhrají rozhodující vítězství na moři. Přes jeho obavy z Aleksejevovy strategie byl Vitgeft zaúkolován carem Nikolajem II. a 10. srpna 1904 vedl ruský výpad z Port Arthuru.

Během opouštění přístavu admirál Vitgeft předstíral plavbu na jihozápad, což zmátlo flotilu admirála Toga. Nakonec však japonské síly přišly na to, že ruský výpad směřuje k oceánu a cílem je nejspíš ruský přístav Vladivostok.

Obě flotily se zpozorovaly 11 mil od sebe, kdy se japonští admirálové Tógó a Dewa snažili zachytit ruskou flotilu, ale chyba na japonské straně umožnila ruskému admirálovi se na chvíli ještě více vzdálit a pokračovat na Vladivostok. Palba na tak velkou vzdálenost nezaznamenala žádné zásahy.

Nakonec ale admirál Togo seřadil své lodě rovnoběžně s Vitgeftovou flotilou a obě strany na sebe opět zahájily palbu. Navzdory tomu, že dělostřelecký souboj začal v extrémní vzdálenosti přes 8 mil, po zhruba půl hodině nepřetržitého ostřelování se nepřátelské flotily pohybovaly asi 3,5 míle od sebe.

Během této potyčky byla ruská bitevní loď Retvizan zasažena 12krát, zatímco japonská vlajková loď Mikasa byla také několikrát zasažena, což přimělo admirála Tógó ustoupit.

Několik dalších hodin japonské síly pronásledovaly Rusy, dokud nebyli v dosahu 3,5 mil od ruské bitevní lodi Poltava, která zaostávala za zbytkem flotily. Přestože byla v tomto scénáři v nevýhodě, Poltava a její posádka dokázala překonat Japonce a dále poškodit Mikasu. Jak se blížil večer, hlavní ruské a japonské síly se ocitly ve vzdálenosti 3 mil a znovu se navzájem ostře ostřelovaly.

Zatímco ruské bitevní lodě dokázaly zajistit, aby Mikasa přestala být hrozbou, pokračující střelba z japonské bitevní lodi Asahi vyústila ve zničující zásah granátem ráže 305 mm ruské vlajkové lodi Cesarevič, kdy byl zabit admirál Vitgeft a ruské námořnictvo zůstalo dezorganizované bez jasného vedení.

Kapitán Eduard Szczesnowicz ruské bitevní lodi Retvizan pochopil vážnost situace a nařídil taran japonských lodí, aby získal čas pro dezorientovanou flotilu. Admirál Togó nařídil své poškozené flotile ústup také.

Ačkoli není jasný vítěz této bitvy, dokázalo silnější japonské námořnictvo způsobit svému protivníkovi větší škody.

Zdroj: Rebelionresearch.com, history.com

 

Tagy článku