Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Američtí mariňáci v září 1944
Nacistické zločiny za druhé světové války jsou zdokumentovány velice dobře. O těch amerických se však až tolik nemluví. V čem se tedy USA provinily?
Pokud chceme objektivně hodnotit válečné zločiny, musíme se podívat kromě německých také na americké, které si v řadě případů s těmi nacistickými nezadaly. Rozdíl je však v tom, že o těch amerických se příliš nemluví. Nicméně i Američané se dopouštěli na různých místech odporného jednání, které měly za následek často smrt nevinných lidí.
Asi nepřekvapí, že stejně jako Rudoarmějci i američtí vojáci na dobytých územích znásilňovali. Vojáci měli přikázáno, aby s Němkami nesbližovali, na to ale zdaleka nedbal každý, zejména vyšší články armády - velitelé a další. Chování některých příslušníků amerických jednotek však nebylo jiné například na dalším vytěžovaném bojišti, Pacifiku. Další odhad uvádí, že tisíce obyvatelek Okinawy, kde v roce 1945 probíhaly líté boje, bylo znásilněno Američany. Ti si měli vynucovat sexuální aktivity po ženách i ve Francii, která byla Spojenci osvobozena v roce 1944.
Ve zmíněném Pacifiku probíhaly také masakry Japonců (v obráceném gardu to platilo také) Američany, kteří v nemálo případech svého nepřítele po smrti ještě znetvořili a brali si z nich trofeje, jako například lebky.
Někteří historikové označují jako americký válečný zločin i bombardování Drážďan v únoru 1945. Při něm zahynulo kolem 25 000 lidí. Právě bombardování německého města v závěru zároveň otevřelo otázku, jaký byl vlastně přínos této akce a jestli nebyla zbytečná.
U jiného přinejmenším velmi diskutabilního jednání Američanů se musíme vydat na moře. Americký torpédoborec potopil v roce 1945 německou ponorku U-546, přičemž 32 přeživších bylo posláno do zajateckých táborů. Na 8 z nich však měli Američané zvlášť políčeno. Vzali si je stranou a podrobili soustavným mučivým útrapám. Němečtí zajatci byli vystaveni stálému fyzickému násilí a výhrůžkám. Mučení trvalo dva týdny, než Německo kapitulovalo. Poté byli vězni převezeni do Fort Hunt, kde je čekaly prakticky stejné podmínky.
Američané se dopustili dalšího kontroverzního jednání při osvobození koncentračního tábora Dachau, kde se našly hromady mrtvých těl, což v některých amerických vojácích zažehlo touhu po okamžité pomstě. Namístě pak Američané bez slitování popravili 60 důstojníků SS a další Němce.
Americké jednotky se v negativním světle ,,předvedly" i při masakru italském městě v Biscari v roce 1943 po vylodění v Sicílii. Během dvou incidentů sprovodily ze světa 71 italských vojáků a 2 Němce. V masakru měl také nepřímo prsty generál George Patton, který vydal rozkaz nemít slitování s vojáky, a pokud možno jich brát s sebou co nejméně.
Jistě bychom mohli uvádět i další příklady zločiny amerických vojáků, přičemž je nutno měřit všem stejným metrem, byť ty německé jsou nesrovnatelně větší než ty americké.
Zdroj: Warhistoryonline.com