Válka Severu proti Jihu – generál Lee v Uherském Brodě (7. září 2019)

Válka Severu proti Jihu – generál Lee v Uherském Brodě (7. září 2019)
02 / 09 / 2019, 16:00

V sobotu 7. září 2019 se prostor za muzeem Jana Ámose Komenského v Uherském Brodě přesune zpět do časů americké občanské války. Konkrétně do roku 1863. Znepřátelené strany Severu a Jihu zde provedou rekonstrukci bitvy z války z let 1861-1865, která je dodnes nejkrvavějším konfliktem na území USA.

Pojďte s námi okusit hrdinství, romantiku, bolest i zklamání americké občanské války. Píše se rok 1863 a Konfederace se doposud třpytí leskem úspěšného tažení ve Virginii. Kdo kdy pochopí hloubku bolesti generála Lee, když přišel hořký konec a byl poražen čirou převahou počtů a ničím jiným, byl donucen se vzdát! Armáda hladovějících mužů, kteří s ním zůstali, složila zbraně a hrdá Konfederace přestala existovat.

Navštivte vojenský tábor, prohlédněte si pušky i děla a načerpejte energii ze síly ušlechtilých koní jednotky kavalerie.V 11:00 proběhne výcvik mužstva i kavalerie.

Video ze srpnové akce v Košicích: Obléhání Fort Morgan, srpen 1864:

V 15:00 pak samostatná bitva odkazující vítězství generála Lee u Chancellorsville se 60 tisíci muzi proti dvojnasobné přesile Army of the Potomac, vedené generálem Hookerem. Bitevní pole má tvar přirozeného amfiteátru, takže všichni diváci si užijí skvělou podívanou. Po bitvě je připraven doprovodný program v podobě prohlídky muzea Jana Ámose Komenského.

Akce se zúčastní následující vojensko-historické jednotky:

  • 1th Texas Infantry
  • 9th Illinois Cavalry
  • 9th New York
  • 25th Virginia Volunteer Infantry
  • Georgia Artillery
  • A pořádající Louisiana Tigers a 1st Special Battalion Louisiana.

Ptáte se proč si tito re-enactoři vybrali právě americkou občanskou válku? Když vlastně s námi nemá nic společného... Opak je pravdou. Po roce 1848 začalo mnoho Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků odcházet za lepším životem do USA. Takže i oni byli součástí dění. 9. Illinoiský jezdecký pluk měl dokonce prokazatelně ve svých řadách tři Jihočechy. Také na jejich počest a památku si připomínáme události během války severu proti jihu při rekonstrukcích bitev americké občanské války.

Akci pořádají město Uherský Brod, Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, Dům kultury Uherský Brod a Šermířský klub Uherský Brod.

Autoři: Roman Kedroň, Bronislav Haluza

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace