Autor: CC BY-SA 3.0 nl
Je známo, že čínsko-sovětské vztahy v 60. letech ochladly a rozhodně nebyly dobré. Olej do ohně mezi oběma zeměmi přilil pohraniční spor o ostrov Damanskij, který leží na řece Ussuri. Spor o ostrov měl za následek dva vojenské střety mezi Čínou a Sovětským svazem, který z něho nakonec vyšel vítězně.
V 60. letech neprobíhala jen studená válka mezi dvěma supervelmocemi - Sovětským svazem a USA, ale také konfliktu uvnitř komunistického hnutí. Čína pod vedením Mao-Ce Tunga si nárokovala v tomto hnutí vedoucí místo, s čímž Sovětský svaz přirozeně nemohl souhlasit. Spor se přenesl z diplomatické roviny také na vojenské pole, v tomto případě o ostrov Damanskij.
V roce 1969 pak došlo k regulérním vojenským střetům o tento malý ostrov Damanskij, který hrál ústřední roli v pohraničním střetu mezi Čínou a Sovětským svazem. V té době již značně povadlé vztahy obou zemí ještě více zhoršily a hrozily přerůst v konflikt většího rozsahu.
Několik týdnů před ozbrojenými střety, Číňané začali provokovat sovětské pohraniční stráže, deklarujíce, že ostrov náleží Číně. Nicméně zatím zůstalo víceméně u provokací sovětských vojáků. Samotné ostré boje pak začaly ráno 2. března 1969. 300 čínských vojáků zaútočilo na 55 sovětských pohraničních vojáků na ostrově Damanskij.
Jurij Babanskij, generálporučík a nositel titulu Hrdina Sovětského svazu na to později vzpomínal: ,,Stříleli na naše vojáky z těsné blízkosti." Babanskij měl štěstí a čínský překvapivý nájezd ten den přežil. Sovětům pomohli spolubojovníci z blízké stanice. Poručík Vitalij Bubenin vyrazil s obrněnými vozidly BTR-60 a asi jen dvacítkou vojáků a provedl nájezd na čínské vetřelce. Po nájezdu údajně na zemi zůstalo ležet přes 200 Číňanů. Další pak donutil k ústupu. Ale boj nebyl zdaleka u konce, naopak sovětská odpověď vyprovokovala další akci Číňanů.
O dva týdny později začalo být na ostrově ještě větší ,,horko". Na místo totiž dorazila celá čínská pěchotní divize, která zaútočila a donutila překvapené Sověty-pohraničníky ustoupit ze svých pozic. Čínská přítomnost pak ovládla značnou část ostrova. Sovětský generál O. A. Losik musel na tuto skutečnost reagovat, a ke slovu se dostaly raketomety BM-21 Grad. Posléze se tak strhla nevídaná několikahodinová mela. Sověti odpověděli střelbou z raketometů z protějšího břehu a zasypali Číňany obrovským množstvím raket. Pustili se se vší vervou do čínského nepřítele a výsledkem byl masakr, který se dal očekávat. Po několika hodinách na zemi ležela na zemi asi šedesátka sovětských vojáků a několik stovek Číňanů.
Po masakru se podařilo vyjednat zastavení palby. Výsledkem pohraničního konfliktu, v němž umírali vojáci na obou stranách, bylo udržení sovětské držby ostrova, a konec čínských nároků na něj v budoucnu. Konflikt na druhé straně jasně ukázal, že i mezi ,,bývalými" spojenci může dojít ke krvavé srážce, pokud jde o strategicky důležité území. V roce 1991 předali Sověti v rámci urovnání pohraničních sporů ostrov Damanskij Číně, což byla symbolická tečka za dlouhodobým pohraničním sporem.
Zdroj: rbth.com