Válka soudruhů. O malý ostrov se strhla mela mezi Čínou a Sovětským svazem

Válka soudruhů. O malý ostrov se strhla mela mezi Čínou a Sovětským svazem
Autor: CC BY-SA 3.0 nl
28 / 06 / 2020, 11:00


Je známo, že čínsko-sovětské vztahy v 60. letech ochladly a rozhodně nebyly dobré. Olej do ohně mezi oběma zeměmi přilil pohraniční spor o ostrov Damanskij, který leží na řece Ussuri. Spor o ostrov měl za následek dva vojenské střety mezi Čínou a Sovětským svazem, který z něho nakonec vyšel vítězně.

V 60. letech neprobíhala jen studená válka mezi dvěma supervelmocemi - Sovětským svazem a USA, ale také konfliktu uvnitř komunistického hnutí. Čína pod vedením Mao-Ce Tunga si nárokovala v tomto hnutí vedoucí místo, s čímž Sovětský svaz přirozeně nemohl souhlasit. Spor se přenesl z diplomatické roviny také na vojenské pole, v tomto případě o ostrov Damanskij.

V roce 1969 pak došlo k regulérním vojenským střetům o tento malý ostrov Damanskij, který hrál ústřední roli v pohraničním střetu mezi Čínou a Sovětským svazem. V té době již značně povadlé vztahy obou zemí ještě více zhoršily a hrozily přerůst v konflikt většího rozsahu.

Několik týdnů před ozbrojenými střety, Číňané začali provokovat sovětské pohraniční stráže, deklarujíce, že ostrov náleží Číně. Nicméně zatím zůstalo víceméně u provokací sovětských vojáků. Samotné ostré boje pak začaly ráno 2. března 1969. 300 čínských vojáků zaútočilo na 55 sovětských pohraničních vojáků na ostrově Damanskij.

Jurij Babanskij, generálporučík a nositel titulu Hrdina Sovětského svazu na to později vzpomínal: ,,Stříleli na naše vojáky z těsné blízkosti." Babanskij měl štěstí a čínský překvapivý nájezd ten den přežil. Sovětům pomohli spolubojovníci z blízké stanice. Poručík Vitalij Bubenin vyrazil s obrněnými vozidly BTR-60 a asi jen dvacítkou vojáků a provedl nájezd na čínské vetřelce. Po nájezdu údajně na zemi zůstalo ležet přes 200 Číňanů. Další pak donutil k ústupu. Ale boj nebyl zdaleka u konce, naopak sovětská odpověď vyprovokovala další akci Číňanů.

O dva týdny později začalo být na ostrově ještě větší ,,horko". Na místo totiž dorazila celá čínská pěchotní divize, která zaútočila a donutila překvapené Sověty-pohraničníky ustoupit ze svých pozic. Čínská přítomnost pak ovládla značnou část ostrova. Sovětský generál O. A. Losik musel na tuto skutečnost reagovat, a ke slovu se dostaly raketomety BM-21 Grad. Posléze se tak strhla nevídaná několikahodinová mela. Sověti odpověděli střelbou z raketometů z protějšího břehu a zasypali Číňany obrovským množstvím raket. Pustili se se vší vervou do čínského nepřítele a výsledkem byl masakr, který se dal očekávat. Po několika hodinách na zemi ležela na zemi asi šedesátka sovětských vojáků a několik stovek Číňanů.

Po masakru se podařilo vyjednat zastavení palby. Výsledkem pohraničního konfliktu, v němž umírali vojáci na obou stranách, bylo udržení sovětské držby ostrova, a konec čínských nároků na něj v budoucnu. Konflikt na druhé straně jasně ukázal, že i mezi ,,bývalými" spojenci může dojít ke krvavé srážce, pokud jde o strategicky důležité území. V roce 1991 předali Sověti v rámci urovnání pohraničních sporů ostrov Damanskij Číně, což byla symbolická tečka za dlouhodobým pohraničním sporem.

 


Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace