Autor fotografie: By A. C. Michael - The Guardian [2] / [3]Originally published in The Illustrated London News, January 9, 1915., PD-US|Popisek: Byli to právě němečtí vojáci, kteří přišli s myšlenkou vánočního klidu zbraní
Během Vánoc v roce 1914 se stala nevídaná věc, která dala později vzniknout i koprodukčnímu filmu Šťastné a veselé. Na Štědrý den se vojáci navzdory válečnému konfliktu, který poprvé v dějinách vtáhl do hry všechny světové mocnosti,rozhodli držet příměří.
První světová válka se stala tragédií pro miliony lidí na celém světě. Ale na Vánoce se konají zázraky a jeden takový se stal na západní frontě na Štědrý den roku 1914. Bez ohledu na rozkazy nadřízených se do svátečního příměří zapojilo okolo sto tisíc britských a německých vojáků. Někde se zapojili i belgičtí a francouzští vojáci.
Na mnoha místech na frontě němečtí vojáci zapálili světla na malých vánočních stromcích a začali zpívat Stille Nacht, heilige Nacht.
"To na území nikoho přilákalo ve tmě mnoho zvědavých anglických pepíků, dívali se, poslouchali. A brzy se tam potkali s nepřítelem," popisuje historik Stanley Weintraub.
Jistý vojín Murker píše, že na patrole potkal německou hlídku, která mu dala skleničku whisky a pár cigaret a navrhla, "že když nebudeme střílet my na ně, nebudou ani oni na nás". Vojáci začali vycházet ze zákopů, kde zanechali své pušky, podávali si ruce s nepřáteli a vyměňovali si jídlo, alkohol a cigarety. Vše je zdokumentováno v dopisech a svědectvích vojáků na obou stranách válečného konfliktu.
"Na území nikoho jsou doslova stovky lidí a podávají si ruce," žasne nad tím, jak vypadalo bojiště jeho jednotky v dopisu rodičům anglický voják Oswald Tilley.
Na mnoha místech využili vojáci příměří k odklizení a pohřbení těl svých padlých druhů, sloužily se mše. Znepřátelené země ale spojil nejen lidský rozměr nejkrásnějších svátků v roce, ale také sport, konkrétně fotbal. Uskutečnilo se několik zápasů Britové versus Němci. U některých jsou známy i výsledky. Podle svého válečného deníku porazil 133. Královský saský regiment Skoty 3:2. Robert Graves z druhé strany výsledek potvrzuje, dodává však, že to bylo jen proto, že reverend Jolly, který zápas soudcoval, "prokázal příliš moc křesťanské dobroty" a nechal skórovat Němce, i když byl v jasném ofsajdu.
Podle historiků šlo o naprosto ojedinělý okamžik, protože obě země zdatně "vymývaly mozky" svým obyvatelům a učili už děti ve škole k nenávisti. Vojáci ale byli vyčerpáni z válečných hrůz, které díky moderním technologiím nabyly rozměrů, jaké lidstvo dosud nepoznalo. Navíc byli do války zapojeni záložáci, kterým byla veškerá propaganda ukradená.
K příměří zbraní však rozhodně nedošlo všude a jsou naopak známy případy, kdy neozbrojení vojáci vyšli ze zákopů a protistrana je zkropila kulkami.
"A zkusili, vyšli směrem k nám a zpívali. Spustili jsme na ně palbu, to je jediné příměří, které si zaslouží," vyprávěl Kapitán Billy Congrave, který naopak dostal rozkaz, který dodržel - nereagovat na pokusy o příměří ze strany Němců.
Přesto se ale jedná o jedinečný okamžik v lidských dějinách, kdy si uprostřed válečných hrůz tisíce lidí byly schopny vzájemně prokázat úctu. Klid zbraní někde vydržel jen do Štěpána, jinde během celých vánočních svátků a výjimečně i do Nového roku.
Zdroj: warhistory.com