Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo
Vánoce jsou opravdu svátky nevšedními a jejich kouzlo zapůsobilo i v zákopech první světové války na západní frontě.
Ne nadarmo se říká, že vánoční svátky jsou kouzelné. Lidé se konečně na chvíli zastaví, běžný shon najednou ustane a člověk může trávit nejkrásnější svátky v roce se svými nejbližšími.
V roce 1914 vypukla první světová válka, která se stala do té doby nejstrašlivějším konfliktem v dějinách, a jež způsobila obrovské lidské a materiální škody. Na západní frontě proti sobě stanuli nesmiřitelní protivníci - Velká Británie a Německo, jejichž nepřátelství tvořilo osu bojů na této frontě. Překvapivě ale i na bojiště západní fronty dorazil na konci roku ,,vánoční zázrak". Cesta k němu však nebyla zpočátku jednoduchá.
7. prosince 1914 papež Benedikt XV. navrhl vzhledem k blížícím se Vánocům dočasné příměří mezi znesvářenými stranami. Boje měly načas utichnout a i vojáci si měli připomenout vánoční svátky a alespoň na chvíli zapomenout na každodenní hrůzy války. Soupeřící strany však zpočátku nechtěly o vánočním příměří slyšet a usilovaly o to bojovat dál i na konci rozbouřeného roku 1914.
Jenže i když příměří Velká Británie i Německo oficiálně odmítaly, bylo na samotných vojácích v zákopech, jak se k papežově výzvě nakonec postaví. A ti si vlastně o ,,svých" Vánocích rozhodli sami, v zákopech. 25. prosinec 1914 by proběhl za normálních okolností jako běžný ,,válečný" den, tentokrát ale všechno vypadalo jinak. Ten den nedaleko belgického města Ypres totiž začali neozbrojení němečtí vojáci vycházet ze zákopů zpívaje koledy a blížit se spojenecké linii. Měli s sebou nápisy určené pro nepřítele, nyní dočasné kamarády ,,Vy nevystřelíte, my nevystřelíme.", aby nedošlo k nedorozumění.
A co více: Němci volali ,,Šťastné a veselé" v jazyce svého nepřítele, tedy Britů. Ti se zprvu domnívali, že se jedná o léčku, který následně spustí nečekaný německý přepad, leč skutečnost byla v tomto případě úplně odlišná. Němci se začali s Brity spontánně zdravit, stačili si i potřást rukama, vyměňovat cigarety a zpívat vánoční kolegy.
Během vánočního příměří se však naskytly i neobvyklé možnosti, když například jeden z německých vojáků, který pracoval před válkou jako holič, upravil účes Britovi. Příměří však kromě výměny zajímavých historek umožnilo vojákům obou stran, aby mohli pohřbít své padlé spolubojovníky, protože na tuto činnost během válečné vřavy nezbýval čas.
A dokonce došlo i na partičku fotbalu! V této souvislosti je zajímavé zmínit, že fotbalovou partii si obě ,,armády" zopakovaly i o 100 let později 18. prosince 2014 pod názvem ,,Hra příměří" na domovském stadionu týmu Aldershot Town FC. Proti sobě stanuli opět v přátelském duchu Britové a Němci, nicméně před 7 lety se opravdu na výsledek nehrálo. Šlo o to zajímavě pojatým způsobem připomenout onen jedinečný ,,vánoční zázrak".
Později na ,,vánoční zázrak" vzpomínal německý poručík Kurt Zehmisch: ,,Stejně jak to bylo zázračně nádherné, to bylo zvláštní. I Britové to tak cítili. A tak Vánoce, oslava lásky, dokázaly načas spojit nepřátele na život a na smrt." Po válce zavzpomínal na událost i britský voják Alfred Anderson, který prohlásil, že to ,,byl to krátký mír ve strašlivé válce."
Jinak to ovšem viděl mladý desátník 16. bavorského rezervního pěšího pluku a budoucí diktátor Adolf Hitler. Ten prohlásil na margo ,,vánočního zázraku": ,,Taková věc by se neměla stát ve válečné době. Nemáte německý smysl pro čest."
Ani toto příměří, které leckde trvalo až do Nového roku, však na druhé straně nemohlo v časech války natrvalo udobřit nepřátele a brzy poté se rozhořely s novou intenzitou další boje. Nicméně i více než 100 let po ,,vánočním zázraku" je událost ze závěru roku 1914 svědectvím síly naděje a lidskosti v těžké době války, která za čtyři roky svého trvání přinesla do té doby nezměrné oběti.
Zdroj: history.com